Arpacık ( İt Dirseği )


Arpacık ( İt dirseği)

Arpacık ( İt dirseği)

Zaman zaman kişilerin göz kenarında şişlik ,kızarıklık ve ağrı oluşması ile karekterize olan arpacığa halk arasında it dirseği de denilmektedir ve kişilere ciddi rahatsızlık vermektedir.

Arpacık ( İt Dirseği ) nedir?

Arpacık, kirpik kökündeki enfeksiyon nedeniyle alt ya da üst göz kapağında oluşan, içi iltihap  dolu, kızarık ve sızılı şişliktir. Bazı arpacıklar kendi kendine kuruyup yok olur; çoğu ise bir haftada içerisinde patlar, sızısı azalır ve geçer.

Arpacık ( İt Dirseği ) Belirtileri:

  • Göz kapağında kırmızılık
  • Göz kapağında ağrılı şişlik
  • Göz kapağında ağrılı şişliğin ortasında içi iltihap dolu kabarıklık.
  • Göz kapağı kenarlarında sarımtrak kepeklenme veya çapaklanma olabilir.

Arpacık ( İt Dirseği ) Bulaşıcı Mıdır?

Kendi floramızdaki enfeksiyon a neden olan mikroplardan  meydana geldiği için genelde bulaşıcı değildir. Fakat  üzerine ikincil bir enfeksiyon ajanı eklenirse bulaşıcı olabilir.Yani arpacık sonrası bir enfeksiyon daha olursa bulaşıcı olur.Lokal bir enfeksiyondur. Ama yine arpacık olan kişi  havlusu  veya kozmetik eşyalarını başkalarından ayrı tutmalıdır.

Arpacık ( İt Dirseği ) Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık tedavisinde  genellikle ilk olarak sıcak kompres uygulanmalıdır.Sonrasında doktor tavsiyesi ile ilaç uygulanmalıdır. İlaç tedavisi tekli veya çoklu olabilir. Tedaviye yanıt alınamaz veya hastalık kronikleşirse cerrahi tedavi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.