Arpacık ( İt Dirseği ) Nasıl Geçer?


Arpacık ( İt dirseği ) tedavisi

Arpacık ( İt dirseği ) tedavisi

Arpacık yani it dirseği kirpiklerin ucunda, göz kapağında  oluşan iltihaplı olan bir hastalıktır. Arpacık, ağrılı, kaşıntılı ve özellikle geceleri çok sızlama yapan bir göz hastalığıdır.

Arpacık hem estetik açıdan hem de sağlık açısından ciddi problemler yaşanmasına neden olur. genellikle bulaşıcı olmamakla beraber arpacığı olan kişilerin havlusu ve kozmetik eşyaları ayrı olmalıdır.

Arpacığın belirtileri arasında göz kapağı  kenarında veya içinde şişlik, ağrı hissi, kırmızı ağrılı kabarıklık vardır.Bazen beraberinde kapak kenarlarında sarımtrak kepeklenme veya çapaklanma olabilir.

Arpacık ( İt Dirseği ) Tedavisi:

Bir parça pamuğu sıcak suyla ıslatıp sıkın, arpacığın üzerine hafifçe bastırın. Sıcak su banyosuyla arpacığın daha çabuk olgunlaşıp patlamasını sağlayabilirsiniz. Günde üç kez,  10 dakika uygulayın. Arpacığın patlamasıyla ağrısı  azalır. Patlayan arpacığı kaynatılıp ılıtılmış suya batırdığınız pamukla bastırmadan silerek temizleyin.

Sıcak kompres arpacığın en iti tedavisi olmakla beraber ağrı kesici ve iltihap geçirici  merhemler ve damlalar doktor tavsiyesi ile uygulanmalıdır. Ayrıca inatçı ve geçmeyen arpacıklar ameliyatla boşaltılır.

Bir hafta geçtiği halde arpacık iyileşmemişse, göz kapağı tümüyle şişmişse, göz çevresindeki derinin tümü kızarmışsa ve  kirpik kökü iltihabı da varsa en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.