Anevrizma Nedir?


Anevrizma tipleri

Anevrizma tipleri

Anevrizma duyunca korktuğumuz, aslında korkulmasıda gereken bir hastalıktır.  yerleşim yerine göre farklılık gösteren Anevrizmaların kişilerin hayatını tehdit eden tıbbi bir problemdir.

Atardamarların duvarında baloncuk şeklinde meydana gelen genişlemelere Anevrizma denir. Anevrizmalar en çok beyin damarlarına ve aort damarlarına yerleşirler ve iki durumda da ciddi hayati riskler oluştururlar.Anevrizmalar yapılarına göre gerçek anevrizmalar ve yalancı (psödo) anevrizmalar olarak ikiye ayrılırlar. Gerçek anevrizlamarda damar duvarının tüm yapıları yer alırken yalancı veya psödo anevrizmalarda ise damar duvarının tüm yapıları yer almaz.

Anevrizma tanısı kişinin şikayetlerine bağlı olarak yapılan MR (Manyetik Rezonans) ,BT (Bilgisayarlı Tomografi), Anjiyografi ve renkli Doppler Ultrasonografi ile konulur.

Anevrizmlar genelde beyin anevrizmaları ve aort anevrizmaları olarak  görülürler. Beyin anevrizmalarının büyük bir kısmı maalesef ki patlayıp kanamadan belirti vermezler. Beyin anevrizmalarının teşhisi ise belirti ve bulguların araştırılması ile ortaya çıkabilir ve büyük beyin anevrizmalarının belirti ve bulguları baş ağrısı, göz arkasında ağrı hissi, bulantı-kusma, göz kapağında düşüklük, çift veya bulanık görme şeklinde olabilir.

Aort anevrizmaları karın aortasında (kalpten çıkan ve tüm vücudu besleyen ana damar) oluşan anevrizma, aortanın kalpten çıkan bölgesinde ve göğüs içindeki aortada da oluşabilmektedir. Anevrizma oluşumunda en büyük sebebin damar sertliği yani ateroskleroz olduğu düşünülmektedir. Aort anevrizmalarının belirti ve bulguları arasında sırt ağrısı, karın ağrısı ve karın bölgesinde atım hissi veren şişlik olabilir. Bazı hastalarda anevrizma patlayabilir  ve karın içine yırtılabilir; bu durumda diğer belirti bulguların yanında bayılma, şuur kaybı hatta ölüm olabilmektedir.

Anevrizma tedavisi genellikle cerrahidir ve oldukça risklidir. Ama son yıllarda kapalı cerrahi yöntem ( endovasküler cerrahi  )ile yapılan anevrizma tedavileri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.