Altını Islatan Çocuklar için Yapılacaklar


Bazen çocuklar uyuduklarında uyanamazlar ve bu durumda çocukların altını ıslatmasına neden olur.Bu durum ise hem aile hem çocuk için büyük sıkıntı oluşturur.Çocuk bu durumdan utanmaya başlar, aileler ise endişelenir.Altını ıslatan çocuklar için bazı kurallar getirmelisiniz ve probleminiz devam ederse mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Altını ıslatan çocuklar için ne yapmalı

Altını ıslatan çocuklar için ne yapmalı

Altını ıslatan çocuklara genel olarak 7-8 yaşına geldiğinde tedavi için girişimlerde bulunulması önerilmektedir. Bu girişimlerin başında çocuğun kendisinin ya da ailesinin gece uyanmasına dönük programlar gelmektedir. Önce çocukların kendiliğinden uyanması denenir, bu mümkün olmuyorsa ailenin çocuğu gece uyandırıp tuvalete gitmesini sağlayan program uygulanır. Daha önce başarılı olduğu gösterilmiş 6 günlük bir programın ayrıntıları aşağıda anlatılmıştır.

  • İlk gece çocuk gece 1′e kadar her saat başı uyandırılır. Çocukla konuşularak ve yürütülerek uyandığından emin olunur. Altı kuruysa övücü sözler söylenir ve “Tuvalete girme ihtiyacın var mı yoksa bir sonraki saati mi bekleyeceksin” sorusu sorulur. Çocuk tuvalete gitmek isterse tek başına tuvalete yürümesi istenir. Eğer çocuk altını ıslatmışsa pijama ve iç çamaşırlarını kendisinin değiştirmesi teşvik edilir. Gece 1′de uyandırıldığında kuru olsa bile idrarını yapmaya çalışması söylenir.
  • Daha sonraki beş gece çocuk bir kez uyandırılır. İlk gece uyuduktan 3 saat sonra, ikinci gece 2.5 saat sonra ve böyle süre azaltılarak beşinci gece uyuduktan 1 saat sonra uyandırılır. Son gece bundan sonra kendisinin uyanması söylenir.
  • Bu programdan sonra altını ıslatma yinelerse (3 gün üst üste altını ıslatırsa) yeniden 6 gecelik uyandırma programı yinelenir.
  • Bazı çalışmalarda bu program ile %92 oranında çocukların kuru kalması sağlanmış, bunların %20′sinde ise yeniden altını ıslatma sorunu yaşanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.