Ağız Kokusu

ağız kokusu

Ağız kokusu günümüzde de yaygındır ve sosyal problemleri de beraberinde getirir.Psikolojik problemlere neden olur.Kötü ağız kokusu kişinin sosyal hayatta güveninin azalmasına neden olur,buda beraberinde tedaviyi getirir.

Ağız kokusu yani Halitosis nedir ?

Ağızın hötü kokması olarak tanımlanabilir.Ağız kokusunu hastalık olarak tanımlamak zor olmakla beraber,birçok hastalığın habercisi olabilir.Fizyolojik ağız kokusu ve Patolojik ağız kokusu olmak üzere 2’ye ayrılır.

Fizyolojik Ağız Kokusu:

Her sağlıklı birey sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakterilerin sebep olduğu ağız kokusu ortaya çıkabilir. Dil sırtını fırçalamak ve sürekli olmamak şartıyla çinko içeren ağız gargaraları kullanmak ve sakız çiğnemek bir çözümdür.Beslenme sonrasında görülen, nefesteki (ağızdaki değil) çirkin koku da fizyolojiktir. Örneğin sarımsak, soğan  yiyen bir insanın kanına geçen uçucu aromatik bileşikler, dışarı atılır. Kan gazlarının akciğerden atılımının sebep olduğu bu koku bir hastalık değildir. Tedavi gerektirmez.

Patolojik Ağız Kokusu:

Patolojik halitosisi olan hastalar dişhekimine ağız kokusu şikayetiyle müracaat etmeyebilirler. Ağızlarındaki çirkin kokunun ya farkında değildirler, ya tolere etmektedirler veya kabullenmişlerdir.

Patolojik halitosis vakaları 3 kategoriye ayrılır:

Tip-1: Ağızının koktuğu hastanın kendisi tespit eder. Böyle hastaların %24.1Ùidişhekimine müracaat ederler. Genellikle ağızlarındaki kokuyu kabullenmişlerdir. Halitosisten farklı bir şikayet ile dişhekimine müracaat ederler. Dişhekiminin uyarısı ile tedavi edilirler.

Tip-2: Koku, hastanın kendisinin değil, yakınlarının tespitidir. Böyle hastaların %50Ùsi dişhekimine müracaat ederler.

Tip-3: Ağız kokusu, hastanın kendisi veya yakınlarının tespiti değil, şüphesi veya tahminidir. Veya hastanın aralıklı dönemlerde silik yakınmaları olmaktadır. Böyle hastaların daha büyük bir kısmı dişhekimine müracaat eder.

Ağız Kokusunun Sebepleri:

*Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda,

*Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir),

*Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir),

*Karaciğer yetmezliği,

*Metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu),

*Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak (Sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır).

Ağız Kokusunu Gidermenin Yolları:

*Bol su için,

*Çinkolu sakız çiğneyin,

*Dişlerinizi fırçalayın,

*Protezlerinizi kontrol ettirin,

*Tarçın kullanın

*Diş ipi kullanın,

*Sigara içmeyin,

*Lokmaları iyi çğneyin,

*Şeker tüketimini azaltın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.