Adet Döneminde Beslenme


adet döneminde beslenme

Adet dönemi kadınların her ay yaşadığı;sıkıntılı ve gergin bir dönemdir.bu dönemin daha rahat geçebilmesi için beslenmemize dikkat etmeliyiz.

Premenstrüel sendrom olarak adlandırılan bu dönemin en bariz belirtileri göğüslerde ile karında şişlik, duygusal durum değişiklikleri, iştah açılması, ödem sebebiyle kilo artışıdır. Bu haller adet olmadan 14 gün önce başlayıp bitince geçiyor.

Öncelikle vücuttaki ödem için nasıl tedbir alınacağını açıklayalım. Ödemin başladığını Babystart Tükürükten Ovulasyon Testi ile öğrenip koyu yeşil yapraklı sebzeler ile tuzu azaltarak çözüm bulabilirsiniz.

Adet döneminde vücutta demir eksikliği ve kan kaybı yaşanır. Bu dönemde genellikle yarım kahve fincanı kadar kan kaybı meydana gelir. Tabi bu miktar kanaması fazla olanlarda daha fazla olacaktır.Bu dönemde Vücuttaki demir eksikliği olucağı için şunları yemeye özen gösterin: kahvaltıda  bir yumurta ve bu yumurta ile  birlikte alınacak çiğ sebze-salatalık veya meyve, öğünlerden birinde tüketilecek et-tavuk-balık.

Vücutta meydana gelecek hormon değişimine bağlı olarak oluşan su toplanmasını aza indirmek için bol su için. Tüketilen tuz azaltılır ve su tüketimi çoğaltılırsa ödemin az gelişmesi sağlanır. Tuzun kolay atılması vücuda potasyumun yüksek oranda  alınmasına bağlıdır. Bunun için Sarı renkli sebze ve meyveler tüketin. Potasyumun artmasını sağlamak için Muz, portakal, kayısı, mandalina gibi meyvelerin alınması şart,ödeme iyi gelecek bir diğer tavsiye koyu yeşil yapraklı bitkilerden yapılacak çay veya salatalar, nane, kekik çayları, sabah kahvaltısında maydanozlu sumaklı bir salata tüketilebilir.

Periyot dönemlerinde kas ağrıları ile kramplarınız tutuyorsa B vitaminleri(sinirsel iletinin güçlenmesine yardım eder) ile magnezyum(kas kramplarını azaltır) bakımından zengin yiyecekler bu zamanları daha rahat geçirmenizi sağlayacak.

Tatlıya karşı olan istek periyodik dönemde çoğalır. Bunu duyguyu gidermek için kuru gıdalar tüketilebilir. Diğer alternatifleriniz ara öğünlerde bir kaç tane kayısı ve yine ara öğünlerde 8-9 tane fındık ile badem, meyveli yoğurt var. Tatlı yeme hissiniz geçmediyse kakao oranı yüksek iki parmak kadar çikolata tüketilebilir. Bunun dışında yağsız bir latte veya bir bardak süt içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.