Abdominal Aort Anevrizmaları


Abdominal Aort Anevrizması

Abdominal Aort Anevrizması

Anevrizmalar arasında en sık rastlanan Aort Anevrizmaları arasında yer alan Abdominal Aort Anevrizmaları zamanında teşhis edildiğinde tedaviye iyi yanıt veren bir hastalık olmakla beraber geciken tanılarda ise hastanın hayatını tehdit eder.

Abdominal aortun  (karın içinde seyreden ana atar damar) normal çapının iki katı ya da daha fazla genişlemesine ve damar duvarının balonlaşmasına ” abdominal aort anevrizması” denir.

Abdominal aort anevrizması erken teşhis edildiğinde cerrahi müdahale ile hastanın hayatının kurtulduğu bir hastalıktır. Ama damar yırtıldığında farkedilirse çoğunlukla hastanın hayatına sebep olabilir.

Abdominal Aort Anevrizmasının Nedenleri :

*Ateroskleroz,

*Kollojen doku hastalıkları

*Genetik faktörlerin sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Abdominal Aort Anevrizmasının Tanısı Nasıl konur?

Abdominal aort anevrizması çoğunlukla belirti vermez ve ancak kişi farklı amaçlarla çektirdiği ultrason ya tomografi sonucunda öğrenebilir. bununla beraber Abdominal aort anevrizmasının tanısı fizik muayene, Ultrason yada Bilgisayarlı tomografi ile konulur.

Özellikle fazla kilolu olmayan kişilerin kendi kendine muayene ile tespit etmesi mümkün.Bunun için hasta elini karnına koyduğu zaman orada kalbinin attığını hisseder.yani güçlü bir nabız alır.Böyle durumlarda hemen doktora başvurmak gereklidir.

Abdominal Aort Anevrizması Risk Faktörleri:

*Sigara kullanımı

*Aile öyküsü

*Hipertansiyon (Tansiyon yüksekliği)

*KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı)

*Aterosklerotik hastalık (karotis stenozu, periferik arter hastalığı, v.b)

*Periferik arter anevrizması (özellikle popliteal ve iliak arter)

*Erkek olmak

*65 yaş üstünde olmak

Abdominal Aort Anevrizması Belirtileri:

Özellikle 65 yaş üzerindeki sigara içen erkekler risk grubundadır. Hastalık erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha sık oranda görülmektedir. Tanı konulduğunda her dört hastanın üçünde herhangi bir semptom yoktur. Ama genel olarak Abdomilan aort anevrizmasının belirtileri:

*Karın, bel, sırt ağrısı,

*İdrar yaparken zorlanma,

*Ayaklarda ağrı, solukluk, uyuşma şikayetleri anevrizmanın belirtisi olabilir.

Abdominal Aort AnevrizmasınınTedavisi:

Abdominal Aort Anevrizma çapı 5.5 santimetre üzerine çıktığında anevrizmanın yırtılma riski artmaktadır. Bu nedenle bu çapa ulaşan tüm anevrizmalar mutlaka tedavi edilmelidir. Abdominal Aort Anevrizma rüptürü (karın içerisinde seyreden ana damarının yırtılması) gelişmesi halinde hasta ameliyat edilse bile ölüm riski çok yüksektir. Anevrizma genişledikçe yırtılma riski katlanarak artar. Erken dönemde doktora başvurulması halinde yapılacak tedavilerle hastanın iyileşme oranı çok yüksektir.

Abdominal Aort Anevrizmasının tedavisi 2 şekilde olur:

1-) Açık cerrahi yöntem: Hastanın karın bölgesi açılarak genişlemiş olan aort damarına(anevrizmaya) ulaşılır ve genişlemiş olan kısım yapay bir damarla değiştirilir. Her tedavi yönteminde olduğu gibi bu yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır. En önemli avantajı tedavinin kesin ve kalıcı olmasıdır. Dezavantajı ise hastanın uyutularak karın bölgesinin açılması, ameliyat sonrasında bir süre yoğun bakımda kalma gerekliliği ve büyük bir cerrahi kesiğe bağlı gelişebilecek geç dönem problemleridir.

2-)Kapalı cerrahi yöntem yani Endovasküler cerrahi (EVAR): İkinci yöntemde ise hastanın karın bölgesi açılmadan, kasık damarlarından gönderilen kateterler aracılığıyla damarın genişlemiş olan kısmının içerisine çelik kafesle desteklenmiş suni damar yerleştirilir. Genel anestezi alma riskli olan hastalarda dahi lokal anesteziyle yapılabilmesi, karın bölgesinin açılmasına gereksinim duyulmaması bu yöntemin en önemli avantajıdır. Dezavantajı ise işlem sonrasında hastanın belirli sıklıkta kontrol amaçlı tetkiklerle takip edilmek üzere hastaneye gitmek zorunda olmasıdır. Bu yöntem uygulanan hastalar yoğun bakımda kalma gereksinimi olmadan, 2-3 gün içinde taburcu edilebilirler. Hastalar hastalıklarını ihmal etmemeli ve şüphe halinde doktora kesinlikle başvurmalıdır.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.