Karanfil Çiçeği Yetiştirme


Karanfil çiçeğiÜlkemizde Gül den sonra en çok sevilen ve aranan çiçek karanfildir.Karanfil çiçeğinin birçok çeşidi var bunları bahçenizde yetiştirebileceğiniz gibi saksıda da baka bilirsiniz.Faydaları saymakla bitmeyen karanfil çiçeği sağlık sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Karanfil çiçekleri güzel kokuları ve çok çeşitli renkleri ile bahçelerimizi,balkonlarımızı süslemeye devam edecek.Karanfil çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi hakkında bilgiyi yazımızda bula bilirsiniz.

Karanfillerin Üretilmesi
Karanfiller başlıca dört şekilde çoğaltılır:
1.Tohum ile
2.Çelik ile
3.Daldırma ile
4.Aşı ile
1—Tohum İle Çoğaltma
Bu usul ile karanfil yetiştirme ancak seralarda uygulanır. Evler için düşünülemez

2—Çelik İle Çoğaltma
Karanfil çelik ile çok kolaylıkla çoğaltılır. Çelik alma zamanı ağustostan-marta kadar devam eder. Kuvvetli ve hastalıksız büyüyen karanfillerin dallarının orta kısımlarındaki sürgünlerden 6-8 cm kadar büyüklükte çelikler kesilir. Bu çelikler içerisi ince kumlu toprak ve eski yanmış gübre ile karışık harç doldurulmuş tahta kasalara veya küçük fincan saksılara dikilir, sulanır. Çelikler bir ay içerisinde kökleşmeye başlarlar. Köklenen çelikler tahta kasalardan küçük saksılara dikilir. Küçük fincan saksılarda kökleşmiş olanlar da biraz daha büyük saksılara aktarılır.
3—Daldırma İle Çoğaltma
Karanfilin herhangi bir dalını toprağa temas ettirerek olduğu yerde köklenmesi temin edilir. Daldırma zamanı temmuz -ağustos aylarıdır. Bu usulde üretme çok kullanılmaz.
4—Aşı İle Çoğaltma
Aşı ile çoğaltma karanfillerde ender olarak uygulanır. Çiçek sergilerinde teşhir edilecek nadide karanfillerin birkaç renk veya çeşit ile aşılayarak meraklı halkın dikkatini çekmek için kuilecek anaçların iki yaşında olmaları gerekir. Aşı ilkbaharda yarma kalem aşısı olarak yapılır.
Karafilin Bakımı
Açıkta yani bahçe ve tarlada karanfil yetiştirmek istenildiği takdirde şu noktaları gözönünde bulundurmak gerekmektedir:
1 — Lodosa bakan, güneş gören yerlere dikilen karanfiller bol ve güzel çiçek açarlar.
2 — Yumuşak, hafif kumlu – killi – kireçli kırmızı topraklar karanfil yetiştirmeye çok elverişlidirler.
3 — Karanfil dikilecek toprağa veya fidan çukurlarına iyi yanmış eski koyun, keçi veya at gübresi ile çürümüş yaprak kompostosu karıştırıp vermelidir.
4 — Sulamayı yazın akşamları salma olarak yapmalıdır.
5 — Nis, italyan ve Amerikan karanfillerinde konca ve uç alma işi uygulanmalıdır.
6 — Karanfilleri sabah ve akşam serinliklerinde her sapı makas ile keserek toplamalıdır.
7 — Karanfil dikildiği yerde 3-4 sene kalırsa, ikinci seneden sonra çiçekleri ufalır Saplar da kısalmaya başlar. Bu sebepten her sene yeni çeliklerden yeni fidanlıklar kurmalıdır.
Saksı Karanfillerinin Bakımı
1 — Saksı için seçilecek toprak gayet dikkatli hazırlan malıdır.
2 — Kışın elenmiş iyi bahçe toprağına, bir kısım iyi çürümüş elenmiş komposto, bir kısım da tekrar elenmiş funda veya kestane toprağı karıştırılıp saksılara doldurulmalıdır.
3 — Küçük fincan saksılarda köklü çelikler, 14-16 cm. çapındaki saksılara alınmalıdır.
4 — Toprağı kurudukça saksılara bol su vermelidir.
5 — Koncalar görününce su ile gübre şerbeti verilirse çok iyi gelir.
6 — Karanfil saksılarına dalların sarkmamaları için birer çubuk koymalı.
7 — Kışın saksıları soğuk ve donlardan korumak için limonluk veya serlerde bulundurmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.