Yiyeceklerle İlgili Pratik Bilgiler


yiyeceklerle,mutfakla,ilgili,pratik,bilgiler

Bazı besinleri seçerken ve pişirirken ya da hazırlarken kafafımızı kurcalayan sorular olabilir;bunların çözümü için bazı bilgileri sizler için hazırladım.

– Sizce Balın Saflığı Nasıl Anlaşılır?

Balın saf olup olmadığını anlamak için biraz(bir kaşık olabilir) alıp soğuk suda ezin. Eğer su beyazlaşırsa içinde un ve nişasta karışımı var demektir.

– Ayva Reçeli yaparken;

Eğer ayva reçelinin oldukça esnek, pelte gibi olmasını isterseniz pişirin ardından şekerini katarken ayvaların yumuşamasını kollayın. Hafif ateşte 2 saat kadar bir süre pişirin. Bu işlem sonucunda istediğiniz gibi olacaktır.

– Balık alırken ve pişirirken dikkat edilecekler;

Öncelikle balık alırken tazeliğini kontrol etmek için gözlerinin parlak olmasına, solungaçlarının pembe yada kırmızı olmasına dikkat edin.Balıkları kılçıklarından ayırmadan önce üzerine sirke serpin. Bu şekilde yüzgeçleri daha kolay temizlenecektir.Pişirmeden önce una ve yumurtaya iyi bulansın diye kurulayabilirsiniz.Yeterince pişip pişmediğini anlamak için etin kılçıktan kolay ayrılıp ayrılmadığını kontrol edin. Eğer rahatlıkla ayrılıyorsa tam olarak pişmiş demektir.

– Bamya yaparken;

Halsizliğe karşı birebir olan bamya, 100 gramında  günlük magnezyum ihtiyacının 1/3 ü oranında bir günlük demir ihtiyacının tamamını karşılayacak kadar zengin minerale sahiptir.

– Bayat ekmekler hakkında;

Bayat ekmekleri atmak yerine robota çekip galeta unu haline getirip istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.