Dondurucuda Patlıcan Saklama


Patlıcan saklama

Patlıcan saklama

Patlıcanın pek çok çeşit yemeğini yaparız ve kış aylarında da patlıcan yemekleri yapmak için patlıcanı dondurucuda saklayabiliriz.Değişik yemekler için değişik şekillerde hazırladığım patlıcanları ben difrize kaldırıyorum ve kışın gerektikçe kullanıyorum.Kolay ve lezzetli bir çözüm oluyor.

Patlıcanları imambayıldı, karnıyarık,musakka,kızartma,islim kebabı ya da patlıcan salatası olacak şekilde dondurucuya kaldırabilirsiniz. Patlıcanları kızartarak kaldıracaksanız, kızartıktan sonra kağıt havlu üzerine çıkartıp fazla yağuını çektirip, sonra soğutup dolaba bu şekilde kaldırabilirsiniz. Ben kızartmalık yaptıklarımın içerisine yeşil ve kırmızı biberleride kızartarak koyuyorum,böylece karışık kızartmam kış aylarında da hazır oluyor.İster sarmısaklı yoğurtla,ister domates sosuyla servis yapabilirsiniz.

közlenmiş patlıcan saklama

közlenmiş patlıcan saklama

Patlıcanları közleyip, soğutup kabuklarını soyduktan sonra dilerseniz doğrayarak ,dilerseniz direkt olarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Ben közlenmiş patlıcanları,közlenmiş kırmızı biberlerle beraber doğrayarak dondurucuya kaldırıyorum,kolay ve pratik oluyor. Közlenmiş patlıcan ile alinazik, patlıcan salatası veya hünkar beğendi yaparken kullanabilirsiniz.

Ayrıca dolmalık patlıcanları dolmalık oyup hazırladıktan sonra,sıcak suya batırıp çkarttıktan sonra dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Patlıcanları domates ile kavurarak ta dondurucuda saklayabilirsiniz. Patlıcan ve domatesleri doğradıktan sonra biraz yağ içerisinde hafif kavurup,soğuduktan sonra dondurucuya kaldırabilirsiniz. Hanımlar patlıcanı değişik şekillerde difrize kaldırabilir ve kışın yaz lezzetlerini yakalayabilirsiniz.

Patlıcanları oda sıcaklığında çözdürdükten sonra kullanın.

Patlıcanın dondurucuda saklama süresi :12 aydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.