Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Konserve domates yapımı

Hanımlar domateslerin en güzel ve en olgun olduğu bu zamanlarda evde yapacağımız konserveler ile kışın büyük kolaylık sağlayabilir ve sağlıklı ve doğal beslenmeyi sağlayabilirsiniz. Ben domates konservesi yapımını adım adım resimlerle sizlerle paylaşıyorum. Annemle birlikte yaptığımız kışlık domates konservelerimiz bize büyük kolaylık sağlıyor,sizlerde deneyin çok beğeneceksiniz.

Konserve için malzemeler :

domates

kavanoz

yeni kavanoz kapağı

ayçiçek yağı

turşuluk tuz

Domates konservesi için domates

Domates konservesi için en gerekli olan şey tabi ki domates,bursa domatesi denilen domatesleri tercih etmeniz konservenizin lezzeti  ve kıvamı için önemli. Biz içine yerli domateste karıştırarak yaptık, sizlerde öyle yaparak tadını zenginleştirebilirsiniz. Domates miktarı yapacağınız konserve miktarına göre değişiyor. Eğer yaklaşık 1 kg’lık 40 şişe konserve yapacaksanız 49-50 kg domates almanız gerekli.

Domates konservesi yapalım

Kavanozlar yıkanmış,temiz ve mutlaka kuru olmalılar. Ayrıca biz kavanoz kapaklarını her yıl yeni olanlarla değiştiriyoruz. Yeni kapaklar kullandığınızda konserveniz için endişe duymuyorsunuz. Kavanozlarınız ve domatesiniz hazırsa şimdi başlayabilirsiniz.

Domates konservesi için doğranmış domatesler

Domatesler yıkanıp kurutulmalı ve sonra konserve işlemine geçebiliriz.Yıkanmış domateslerin kabukları soyulduktan sonra resimde gördüğünüz gibi doğruyoruz. bir tencereye sığacak kadar doğranmış domates olunca domateslerimizi diğer aşama için ocağa alıyoruz.

Domates konservesi domateslerin kaynatılması

Doğranmış domatesler tencereye konur,üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ ve 2 yemek kaşığı kadar turşuluk tuz eklenir. Domatesler kaymaya başladığında yumuşayınca kadar pişirilir. Pişen domatesler sıcak olarak ama çok dikkatli bir şekilde kavanozlara konur ve sıcak olarak kavanozların kapağı kapatılır ve kavanozlar aşağı resimde gördüğünüz gibi bir tepsi içerisine ters olarak konulur ve bu şekilde 2-3 gün bekletilir. Sonra kavanozlar düz çevrilerek serin bir yerde saklanır. Şimdiden yapacaklara kolay gelsin, afiyet olsun…

Domates konservesi bitmiş hali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.