Balkonda Sebze Meyve Yetiştirme


balkonda meyve sebzeBalkonumuzda sebze meyve yetiştirmek sanıldığı kadar zor değildir,sizde bir şeyler yetiştirmeye meraklıysanız kendi balkonunuzda domates,biber gibi sebzeler ve çeşitli meyveler yetiştirip afiyetle yiyebilirsiniz.

Artık çok az kimsenin kendi domatesini ya da patlıcanını ekebileceği bir bahçesi var. Hele de büyük şehirde bir apartman dairesinde yaşıyorsanız böyle bir bahçeye sahip olmanız neredeyse imkânsız. Allah’tan şehirli insanın imdadına saksı sebzeleri yetişti.Böylelikle hevesliler domates, maydanoz ya da soğanını mutfak penceresinin önünde, balkon ya da terasta yetiştirebiliyor. Son yıllarda saksı sebzelerinden kendisine minyatür bostan oluşturanların sayısı arttı. Bu yüzden küçük marketlerde bile sebze tohumları satılıyor. Büyük yapı marketlerinde ise fide sebzeler neredeyse kapışılıyor. Işık alan bir pencere önü ya da balkona yerleştirilen saksılarda salataları, yemekleri lezzetlendiren nane, dereotu, maydanoz, kekik, süs biberi, kiraz, domates, reyhan, fesleğen, yeşil soğan ve sarımsak yetiştiriliyor. Eski Türk filmlerine has görüntüler geri geldi; seramik fincanlara, çatlamış kâselere veya salça kutularına nane ekiliyor. Uzun süre kaldığı için çimlenen soğanlar, çöpe atılmıyor toprağa gömülüyor.

Balkonda Sebze Meyve Yetiştirme İpuçları

Sebze tohumlarını Koçtaş, Bauhause, Praktiker gibi büyük yapı marketlerde ve büyük market zincirlerinde bulmak mümkün. Artık mahalle çiçekçilerinde de sebze tohumları satılıyor. Hatta pencere önü bostanları adıyla tohum ekilmiş saksılar satılıyor. Yapmanız gereken sadece aydınlık bir pencere önüne veya balkona koyup sulamak. Birkaç güne kalmaz domates veya soğan tohumlarınız yeşerecektir.

Çeri (cherry) domates diye anılan minik domateslerden saksıda yetiştirebilirsiniz. Hatta büyükçe bir balkonunuz varsa, bir kasa içine dolduracağınız toprakta çokça domates yetiştirebilirsiniz. Alacağınız tohumları seyrekçe serpin. Üzerini 1 cm toprakla örtün. Oda sıcaklığında, direkt güneş almayan aydınlık bir yerde üzerine cam ya da streç film sararak bir süre bekletin. Çimlenmeye başladığında filmi kaldırın ve düzenli sulayın. Salatalıklarda da aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.