Acı Biber Yanığı Nasıl Geçer?


Acı biber yanması nasıl geçerAcı biber yanığı en çok biberden salça yapılan bölgelerde görülen bir durum.Eğer biberler çok acıysa eldiven bile giyseniz gene de elleriniz yanmaktan kurtulamaz,çok acı veren bir durum başıma geldiği için biliyorum.Bazen yemek yaparken acı biber doğramak gerekebiliyor dikkatli olunmazsa ellerimiz ve dokunduğumuz bir yerimiz çok fena yanabilir.Acı biberin yakmasından kurtulmak,yandıysak nasıl geçirebileceğimizi öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz,sizinde bir tavsiyeniz varsa yazımızın altında bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Acı biberin ellerimizi yakmasından kurtulmak için;biberleri doğramaya başlamadan önce elimize çift kat eldiven giyebiliriz.

Acı biberden elimiz yandıysa geçirmek için:

1.Yöntem

Limon suyunu sıkın ve biraz tuz ve suyla karıştırınız. İçerisine bir kaç damla sirke damlatınız.Sonra limon, tuz ve sirke ile hazırladığınız bu karışımda ellerinizi 10- 15 dakika bekletin. Ellerinizi sudan çıkarttığınızda hemen yıkamadan 5 dakika daha bekleyin ve sonra ellerinizi su ile yıkayıp, kurulayın. Bu suyun içerisinde elleriniz biraz yanabilir,ama sonra rahatlayacak.

2. Yöntem
Soğuk süt içerisinde ellerinizi 10 dakika bekletiniz.

3. Yöntem
Ellerinizi elma ya da üzüm sirkesinin içerisinde 10-15 dakika bekletiniz. Bu durumda da elleriniz rahatlayacaktır.

4. Yöntem
Ellerinizi yoğurt ile ovarak bir süre bekletmek biber acısını biraz azaltacaktır.

5. Yöntem
Buz parçalarını bir bez içerisine koyarak ellerinizle bu buzu tutabilirsiniz, bu yanmasını azaltacaktır. Ama yine de en etkili yöntem tuzlu su, limon ve sirke karışımı ya da sütte bekletmek.

6.Yöntem
Fito krem acıyı alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.