Enderun Usulü Teravih nedir ?

Teravih-i Enderun ve Cumhur Müezzinliği

Ramazan ayında bazı camilerde uygulanan Enderun Usulü Teravih kısaca; Teravih namazının her dört rekatının, Türk musikisinin beş ayrı makamında kılınması ve bu makamlarda bestelenmiş ilahilerle süslenmesidir.

Enderun Usulü Teravih’in Tarihi

Teravih-i Enderun ve Cumhur Müezzinliği geleneği yaklaşık 100 sene öncesinin Osmanlı Ramazanlarında İstanbul’un bütün camilerinde uygulanmaktaydı. Bu usulde kılınan namazın özelliği, teravih namazının her dört rekâtının Türk Musıkîsinin farklı makamlarında farklı ilahilerin okunmasıyla kılınmasıydı.

Enderun Usulü Teravih

Dinlenmek ve ruhu dinlendirmek manasına gelen teravih kelimesi Enderun usulü teravih ile daha bir anlam kazanmış oluyor. Yormadan ve ruhu dinginleştirmeye yardımcı olan Enderun usulü teravihte namazda okunan sureler belirli makamlarla okunmaktadır. İlk dört rekâtı neva makamı, ikinci dört rekâtı hüseyni makamı, üçüncü dört rekâtı bestenigâr makamı, dördüncü dört rekâtı eviç makamı son dört rekâtı ise acemaşiran makamlarında kılınan teravih namazında aralarda uyumlu ilahiler okunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.