Yandan Düğmeli Kız Bebek Yeleği


Yandan düğmeli örgü kız bebek yeleği

Yandan düğmeli örgü kız bebek yeleği

Yandan düğmeli bu bebek yeleği hem çok şık hem de çok kullanışlı. Yakadan başlayarak birkerede öreceğiz bu yeleği sizlerde çok beğeneceksiniz.

Malzemeler:

1 adet yün

4,5 numara örgü şişi

düğmeler

süslemek için boncuk ve inciler

3,5 numara tığ

Yapılışı:

Şişimize 76 ilmek atıyoruz ve 4 diş haroşa örüyoruz. Haroşadan sonra ilk 9 ilmeği ve son dokuz ilmeği yeleğin kenarları olacağı için hep haroşa örüyoruz. Bu kenar kısımlarının birinde  ise yeleğin düğmeleri için eşit aralıklarla ilik yei açmalısınız. 9 ilmek haroşa ördükten sonra şişimize  1 ilmek dolayarak arttırma işlemi yapıyoruz. Sonra 3 ilmek düz , 2 ilmek haroşa,3 ilmek düz , 2 ilmek haroşa ve 3 ilmek düz ördüktükten sonra tekrar şişimize 1 ilmek dolayarak arttırma işlemi yapıp 1 ilmek örüyoruz ve tekrar şişe ilmek dolayarak 1 ilmek arttırıyoruz, sonrasında ise  3 ilmek düz , 2 ilmek haroşa,3 ilmek düz , 2 ilmek haroşa ve 3 ilmek düz örüyoruz,tekrar arttırma işlemi yapıyoruz.2 ilmek düz örüp tekrar şişe ilmek dolayarak 1 ilmek arttırıyoruz.Sonrasında ise  3 ilmek düz , 2 ilmek haroşa,3 ilmek düz , 2 ilmek haroşa ve 3 ilmek düz örüyoruz ve şişe 1 ilmek dolayarak ilmek arttırıp sonra 9 ilmek haroşa örüyoruz. ilk sıra bitti. Arka sırada ise haroşalar haroşa tersler ise ters örülecek.

İkinci sırada ilmek arttırdığımız yerlerden yine birere ilmek arttırarak örme işlemini yapıyoruz, arka sırada ise yine  haroşalar haroşa tersler ise ters örülecek.

3. sırada ise 9 haroşa ör,1 arttır,4 düz ör,2 haroşa ör,1 ilmek şişe dola sonraki 3 ilmeği beraber ör,1 ilmek arttır 2 haroşa ör ve 4 ilmek düz ör arttırma yerinde yine bir ilmek arttır. Sıra bitene kadar model yerlerinde modeli tekrarla, arka sırada ise haroşalar haroşa tersler ise ters örülecek.her 3 sırada bir örneği tekrarla.

Ön ve arka kısmında ise modeli iki kez tekrarladıktan sonra resimlerde ki gibi modelden birer arttırarak toplam beşli bir model elde ediyoruz.Yani modelimizi iki kez yaptıktan sonra 2 adet haroşadan önce model için 1 ilemk arttır 3 ilmek kes 1 ilemk arttır ve 2 haroşa ör şeklinde  yeni bir model oluşturuyoruz. Bunu yalnızca ön ve arka kısmında yapıyoruz.

Kollarında ki model toplam 4 adet olduğunda kol ağzında 4 diş haroşa öryoruz ve  kol kısımlarını keserek örgümüze devam ediyoruz. Kol kısımlarını örerek kesme işlemi yapıyoruz. 9 ilmek haroşa örüp önü sonra arkayı ve en son tekrar 9 ilmek haroşa örerek örgümüze istediğimiz boya gelene kadar devam ediyoruz. Resimler sizlere detayları daha iyi gösterecektir. Sonrasında ise düğmelerini dikip , dilerseniz yeleğinizin kol ağızlarını tığ ile çevirebilir ve inci ya da boncuklarla süsleyebilirsiniz.

Örgü yandan düğmeli bebek yeleği resimleri:

 

1 Cevap

  1. Anonim dedi ki:

    Yandan düğmeli yelegi başlarken kac ilmek yaptiniz önleri kac kolları kaç arka kaç ilmek ten olduğu nu yazmamisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.