Yakadan Başlamalı Örgü Kız Çocuk Ceket Modeli


Örgü çocuk hırka

Örgü çocuk hırka

Sizlerle paylaştığım bu hırkayı ben yiyenime elbiselerinin üzerine giysin diye yaptım. Bu hırka 7-9 yaş kız çocuklarına olabilecek büyüklükte bel hizasında bir hırka siz dilerseniz daha uzun yapabilirsiniz. Anlatımını paylaştığım kız çocuk hırkanın resimlerde ayrıntıları görebilirsiniz.

Malzemeler:

2 adet pembe desenli yumak

1 adet pembe renk yumak

4,5 ve 5 numara şişler

4 numara tığ

pembe renk düğmeler

Yapılışı :

4,5 numara şişimize desenli ipimizle 88 ilmek atıyoruz ve 6-7 sıra haroşa örgü yapıyoruz. Sorasında ise baştan ve sondan 7 ilmeği hep haroşa olarak öreceğiz. 7 ilmek haroşa örüp sonra 10 ilmek düz örüp 1 ilmek şişe dolayarak arttırıyoruz.1 ilmek düz örüyoruz,1 ilmek şişe dolayarak arttırıyoruz.10ilmek düz örüyoruz,şişe 1 ilmek doluyoruz,1 ilmek örüyoruz,şişe 1 ilmek dolayıp arttırma yapıyoruz.Sonraki 30 ilmeği düz örüyoruz.1 ilmek arttırıp,1 ilmek örüyoruz,1ilmek arttırıyoruz,10 ilmek düz örüp,1 artır,1 düz ör,1 ilmek arttır,10 ilmek düz ör ve kalan 7 ilmeği haroşa örüyoruz.Diğer sırada tersleri ters,düzleri düz örüyoruz, haroşalar haroşa olarak örülüyor.

Koltuk altına kadar arttırma yaptığımız yerlerde arttırma yaparak örgümüze devam ediyoruz.Kol kısmına gelince öreceğimiz kolu bir şişe geçiriyoruz ve kol boyu istediğimiz boyun yarısı oluncaya kadar desenli ipimizle düz örüyoruz.sonra pembe renk ipimizle 2 düz 2 ters lastik örüyoruz. Kol boyu tamamlanınca ilmekleri keserek bitiriyoruz. Sonrasında diğer kolu da aynı şekilde örüyoruz.

Örgünün gövdesi için tüm ilmekleri bir şişe geçiriyoruz ve desenli ipimizle düz örgü yapıyoruz dilediğimiz boya ulaşınca pembe renkli ipimize geçiyoruz ve 5 numara şiş ile örgümüze 2 ters 2 düz lastik örerek devam ediyoruz ve örgümüzü hırkanın boyu tamamlanınca ilmekleri keserek bitiriyoruz.

Kolların kenarını aynı renk ip ile iğne yardımı ile dikiyoruz. Sonra pembe renk ip ile hırkanın gövde kısmının kenarına tığ ile zincir çekerek oya yapıyoruz. ben 5 zincir çekip iki diş haroşa atlayarak k battım. siz de aynen böyle yaparsanız şık oluyor. ben küçük pembe düğmeleri sık diktim siz dilediğiniz gibi düğme dikebilirsiniz. Hırkamızda ilik açmadım ama siz örerken dilerseniz ilik açabilirsiniz Ben tığ ile yaptığım oyaları ilik olarak kullandım çık ta şık duruyor. Sonrasında pembe ip ile gül ördüm ve hırkanın üzerine diktim. benim yiyenim biraz süslü olduğundan hırkanın diğer tarafına da pembe ip ile zincir çekerek çiçek şekli verdim ve diktim.  Görenler hazır sandılar.

Kız çocuk hırka görselleri:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.