Yakadan Başlamalı Bayan Yelek (Anlatımlı )


Bayanlar örgü örmeyi seviyorsanız ve şık bir yelek sahibi olmak istiyorsanız sizinle paylaşacağım bu yelek modeli tam istediğiniz gibi.Şık bir görünüme sahip olan bu yelek bana hediye olarak yapıldı.bal köpüğü renginde dilediğim her kıyafetle kullanabiliyorum. Emineciğim ellerine sağlık,çok güzel olmuş.

Kullanılan ip: Alize Angora Gold simli

Kullanılan şiş: 3-4 numara, 3-4 numara tığ

 

Yakadan başlamalı örgü bayan yelek modeli

Yakadan başlamalı örgü bayan yelek modeli

 

Yapımı:

Yeleğimize yakadan 100 ilmek işle başlıyoruz. 10 sıra haroşa örgü örüyoruz.Sonrasında her iki kenardan 7 şer tane haroşa öreceğiz ilk 7 haroşadan sonra 14 ilmek düz örüp 1 ilmek şişe dolayarak arttırıyoruz.1 ilmek düz örüyoruz,1 ilmek şişe dolayarak arttırıyoruz.14 ilmek düz örüyoruz,şişe 1 ilmek doluyoruz,1 ilmek örüyoruz,şişe 1 ilmek dolayıp arttırma yapıyoruz.Sonraki 26 ilmeği düz örüyoruz.1 ilmek arttırıp,1 ilmek örüyoruz,1ilmek arttırıyoruz,14ilmek düz örüp,1 artır,1 düz ör,1 ilmek arttır,14 ilmek düz ör ve kalan 7 ilmeği haroşa örüyoruz.Diğer sırada tersleri ters,düzleri düz örüyoruz, haroşalar haroşa olarak örülüyor.

Koltuk altına kadar arttırma yaptığımız yerlerde arttırma yaparak örgümüze devam ediyoruz.Kol kısmına gelince 7 sıra haroşa örüp kolları kesip gövde kısmını arttırma ya da kesme yapmadan etek uçlarına kadar örüyoruz.Etek uçlarını dilerseniz düz örgü devam edebilirsiniz,dilerseniz burada ki gibi model yapabilirsiniz.En son 10 sıra haroşa örüp örgümüzü bitiriyoruz.

Yeleğimize zincir ile yaka kısmında bir ilmek yapıyoruz.Tam karşısına bir çiçek örüp düğme yerine dikiyoruz.Üzerine ise büyük  bir gül örüp dikebilirsiniz.

 

 

2 Cevaplar

  1. seval dedi ki:

    çok hoş olmuş bende kendime örmek istiyorum yalnız beden olarak bana uyar mı? yani siz kaç bedebsiniz.aynı sayılarla örsem olur mu

    • meryem dedi ki:

      Teşekkür ederim verdiğim ölçüler 38-40 beden birisi için rahatlıkla kullanılabilir. Sizde ona göre sayılarda değişiklik yapabilirsiniz.Kolay gelsin,bitirdiğinizde dilerseniz bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.