Saç Örgülü Bere Modeli


Örgü saç örgülü bere

Örgü saç örgülü bere

Sizlerle farklı saç örgüsü yaptığım saç örgülü bere modelini paylaşmak istedim. Hem saç örgülü olan hem de yan olarak takabileceğiniz bu bere modelini hem örmekten hem de takmaktan zevk duyacaksınız. Ben krem rengi ip ile ördüm, sizler dilediğiniz renk iple örebilirsiniz. Anlatımını yazımızda paylaştığım bereye ait resimleri ise galerimizde görebilirsiniz.

Örgü Bere Anlatımı:

Malzemeler:

İstediğiniz renk orta kalınlıkta ip,

5 numara şişler

Gül örmek için ise 4 numara tığ

Yapılışı:

Şişimize 21 ilmek atıyoruz ve bir sıra örüyoruz . sonra   2 düz+ 2 ters+ 12 düz(saç örgüsü için ) + 2 ters + 2 düz + + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 1 düz şeklinde örüyoruz.

Arka sıra yani  ikinci sıra da düzler düz tersler ters. Bu sırada çoğaltma yapmıyoruz.

3.sırada  2 düz+ 2 ters+ 12 düz(saç örgüsü için ) + 2 ters + 2 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 2 düz.

4.sırada düzler düz tersler ters örülecek ve çoğaltma yaptığımız kısımda bir üçgen olacak,çoğaltmadan sonra 23 ilmek olana kadar arttırma yaparak örüyoruz sonrasında ise ikinci üçgeni ve devamını yapmak  için de 2 düz+ 2 ters+ 12 düz(saç örgüsü için ) + 2 ters + 2 düz +  1 çoğalt (şişe ip dola) kısmını yaptıktan sonra sıradaki iki ilmeği kesip geri dönüyoruz.İlk üçgenimizin diğer ilmekleri şişte kalıyor,geri dönüp tekrar sıradaki iki ilmeği kesiyoruz,bu şekilde kalan son iki ilmeği de kesiyoruz;aynı zamanda bir üçgeni kapatırken bir üçgen daha oluşmuş oluyor.Çoğaltmaları hep aynı yerden yapıyoruz.8-10 sırada  bir saç örgüsünü unutmuyoruz.5 tane üçgen olunca bitiyoruz.Bu istediğiniz büyüklükte beremiz olunca bitereceğimiz anlamına geliyor.

Saç örgüsü tarafından yani ilmekleri arttırmadığımız taraftan ilmek çıkartıp 2 ters 2 düz çiftli  yaklaşık 4-6  parmak enindedilediğiniz genişlikte olana kadar  ikili  lastik örüyoruz. Sonra beremizin açık yanını  dikiyoruz.Siz de dilerseniz benim yapyığım gibi bir de gül örüp dikebilirsiniz.

Saç örgüsü yapımı:

Tabi bu arada her 8-10 sırada bir saç örgüsünü yapıyoruz ben bu örgüde ikili saç örgüsü yaptım.Yani 12 ilmeği altılı iki grup halinde saç örgüsü yaptım.3 ilmek  şişten çıkarılır, sonraki 3 ilmeğin  ön tarafından sağa doğru şişe   tekrar şişe takılarak düz örülür,sonra aynı işlem kalan 6 ilmek için  tekrarlanır . Böylece iki tane saç örgüsü yan yana örülmüş oluyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.