Örgü Kız Çocuk Yelek Modeli Anlatımlı


kız çocuk yelek modeli

kız çocuk yelek modeli

Bu yeleği çok sevgili prensesim için zevkle ördüm. Kendisi de görünce çok beğendi. rengini ben çok beğendim ama tabi sizler dilediğiniz renkle bu yeleği örebilirsiniz.

Malzemeler :

2 adet yün

kurdale

4,5 ya da 5 numara şiş

5 adet düğme

Yapılışı:

Şişimize 100 ilmek atarak başlıyoruz, 3 diş yani 6 sıra haroşa örüyoruz,7. sıradan sonra yeleğimizin lastiği için ilk baştaki ve sondaki 7 ilmeği her zaman haroşa olarak örüyoruz, 7 adet haroşadan sonra   her 3 ilmekte şişe 1 ip dolayarak arttırıyoruz.4 sıra düz örgü,sonra 4 sıra haroşa örüp tekrar 3 ilmekte 1 ilmek arttırıyoruz.Bu şekilde örerek 4 kez arttırma işlemi yapıyoruz.Sıranın başında ve sonunda 7 ilmek lastik kısmı için haroşa ördüğümüz  yerde uygun yerlerde 2 ilmek örüp 2 ilmeği birlikte örüp, 1 ilmek şişe dolayarak arttırıp ilik yeri yapıyoruz,toplamda 5 tane yapacağız.

Sonra önler  için 35’er  ilmek , arka için 65 ilmek ayırıyoruz.Kalan ilmekleri  iki kol oyuntusu için sayarak belirleyin;ilk ön için 35 ilmeği ördükten sonra kol için olan ilmeklerin ilk kol için olan miktarını kesin,arkayı örün, sonra ikinci kol için olan ilmekleri kesin ve önü örün,Arka sırada ters örgü yapın.

Diğer sırada 7 ilmek haroşadan sonra 1 ilmek arttırın  3 ilmeği beraber örüp bir ilmek arttırın sonraki 1 ilmeği ters örün ve sonra tekrar 1 arttır ,3 ilmeği birlikte örerek kes ve  1 ilmek arttır ve tekrar 1 ilmek ters ör sıra sonuna kadar bu şekilde ör ve son 7 ilmeği haroşa ör.Arka sırada düzler düz tersler ters örülecek.Yeleğimiz dilediğimiz uzunluğa gelince 5 sıra haroşa örerek yeleğimizi bitiriyoruz.

Delikli olan yaka yani roba kısmında  delikli yerlerden resimde ki gibi  kurdale geçiriyoruz,kurdalelerin uçlarını yeleğe dikiyoruz.Düğmeleri de dikip yeleğimizi  bitiriyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.