Örgü Kız Çocuk Çarkıfelek Bere Modeli (Anlatımlı)


örgü kız çocuk bere modeli

örgü kız çocuk bere modeli

Bu renkli ,şirin ve şık görünen bereyi de minik prensesime ördüm.Ben örerken de severek ördüm, bitince de hem rengi hem modelini çok beğendik.

1 adet dilediğiniz renk yün ve 4,5 numara şiş lazım beremiz için bir de tepesinde ki ponpon için karton ve makas gerekli.

Beremize tepesinden başlıyoruz. Şişimize 11 ilmek atarak başlıyoruz ve 1 sıra düz örüyoruz. Örgümüzün düz yüzünde baştaki 2 ilmeği örüp 1 ilmek arttırıyoruz, sonra 1 ilmek örüp 1 ilmek şişe dolayarak arttırıyoruz , sıra sonuna kadar bu şekilde örüp arka sırada tüm ilmekler ters örülür. 3. sırada ise 3 ilmek ör 1 artıyor,2 ilmek ör 1 arttır,2 ilmek ör 1 arttır şeklinde örüyoruz, arka sıra yine tüm ilmekler ter örülecek. Her defasında başta fazladan 1 ilmek örerek , arttırdığımız ilmeğe kadar örüp  1 ilmek arttırarak beremizi büyüterek örgümüze devam ediyoruz.Arttırmalar sadece örgünün ön yüzünde her sırada uygulanacak. Beremiz istediğimiz büyüklüğe eriştiğinde ise beremizi haroşa yaparak bitiriyoruz. Dökümlü model için beremizde arttırma işlemini fazla yapıp haroşaya geçerken ilmek sayısı 70-80 ilmek olacak şekilde her 2-3 ilmekte bir iki ilmeği beraber alarak örüyoruz. Toplam 8-10 sıra haroşa örüyoruz ve beremizi tüm ilmekleri keserek bitirip dikiyoruz. Sonra bir ponpon yaparak beremizin tepesine tutturuyoruz.Ponpon yapımı için tıklayınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.