Örgü Boyunluk ve Bere Modeli (Açıklamalı)

örgü boyunluk ve bere

örgü boyunluk ve bere

 

Sevgili hanımlar sezonun en trend örgüleri arasında yer alan  boyunluklar hanımları sıcak tutarken aynı zamanda farklı bir şıklık ta katıyor.Birde boyunlukla takım olan bereler ile hanımlar daha şık ve trend görünüyorlar. Bu boyunluk ve bere modelini çok sevdiğim bir arkadaşım için hediye olarak ördüm. Bu resimleri ise sizlere anlatabilmek için çektim.İnşallah daha güzel resimleri kendisi takıp çektiğinde sizlerle paylaşacağım. Örgü boyunluk ve berenin örülmesi çok kolay ,takınca da çok şık oluyor.

 

Malzemeler:

3 tane 100 gr’lık örgü ipi

6 ve 8 numara şişler

ponpon için karton

zincir için  5 numara tığ

dikmek için büyük dikiş iğnesi

Yapılışı:

Boyunluk modeli:

6 numara şişe 85 ilmek atarak örgümüze başlıyoruz.5 ters 5 düz örgü ile örgümüzü  1 karıştan 4 parmak fazla olana kadar örüyoruz,sonra 8 numaraları şiş ile örgümüze devam ederek boyunluğumuzun uzunluğu 2 karış olana kadar devam ediyoruz.2 karış olunca örgümüzü keserek bitiriyoruz. iki uzun kenarı birleştirerek dikiyoruz. Boyunluğumuz tamam , ama ben biraz daha farklı olsun diye 3-4 karış kadar zincir çekip ve dikişin iki yanından boyunluğa geçirdim ve uçlarını da 2 adet ponpon yapıp bağladım. Ponpon yapımı için buraya tıklayınız.

Bere modeli:

Beremiz için, 6 numara şiş ile 72 ilmek ile örgümüze 3 ters 3 düz olarak başlıyoruz. 3-4 parmak bu şekilde ördükten sonra düz örgülerin başından ve sonundan birer ilmek arttırarak düz örgüleri beşe tamamlıyoruz. Bundan sonra 5 düz 3 ters olarak örgümüze yaklaşık 1  karış 5 parmak olana kadar devam ediyoruz. Sonra örgünün düz yanında her 5 düz örgüyü birlikte örerek kesiyoruz,arkasını aynen örüyoruz. Tekrar düz tarafında iken her 3 ters örgüyü birlikte alarak kesiyoruz. Ters sırada aynen örüyoruz. Diğer sırada  her iki ilmeği beraber örerek kesiyoruz ve böylece ilmek sayımızı 15-17 kadar bırakmış oluyoruz. Sonra kalan ilmeklerin içerisinden ip geçirip beremizin tepesini büzüyoruz.Yanını diktikten sonra bere içinde 4-4,5 karış zincir çekip dikişin iki yanından geçirip bereyi hafif büzüyoruz,ponponları zincirin ucuna bağlıyoruz.

Örgü Boyunluk ve Bere Resimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.