Örgü Bayan Atkı Bere Modeli


Örgü bayan bere atkı takımı

Örgü bayan bere atkı takımı

 

Malzemeler:

Orta kalınlıkta 3-4 adet yün

5 numara şiş

3,5 numara tığ

Yapılışı:

Berenin Yapımı:

Ben 16 ilmek başladım ,3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 1 düz.

Arka sıra yani  ikinci sıra da düzler düz tersler ters. Bu sırada çoğaltma yapmıyoruz..3.sırada 3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 2 düz

.4.sırada 3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 3 düz.Çoğaltma yaptığımız yerler bir üçgen oluşturacak.

12 sıra olunca saç örgüsünü 4+4 çevirdim.
Çoğaltılan kısımlar 14 düz olunca ikinci üçgene geçiyoruz.

Bunun için de 3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) kısmını yaptıktan sonra sıradaki iki ilmeği kesip geri dönüyoruz.üçgenin diğer ilmekleri şişte kalıyor,geri dönüp tekrar sıradaki iki ilmeği kesiyoruz,bu şekilde kalan son iki ilmeği de kesiyoruz;aynı zamanda bir üçgeni kapatırken bir üçgen daha oluşmuş oluyor.Çoğaltmaları hep aynı yerden yapıyoruz.12 ilmekte bir saç örgüsünü unutmuyoruz..6 tane üçgen olunca bitiyoruz.

Saç örgüsü tarafından ilmek çıkartıp yani ilmekleri arttırmadığımız 2 ters 2 düz çiftli  yaklaşık 4 parmak eninde çiftli lastik örüyoruz. Beremizi dikiyoruz.Siz dilerseniz bir de gül örüp dikebilirsiniz.

Atkının Yapımı:

Atkımız için şişimize 66 ilmek atıyoruz ilk 5 ilmeği haroşa ördükten sonra,2 ilmek ters 8 ilmek düz,2 ilmek ters,10 ilmek düz,2 ters,8 düz,2 ters,10 düz,2 ters,8 düz,2 ters ve son 5 ilmeği haroşa örerek sıra sonuna geliyoruz.Arka sırada haroşalar haroşa, düzler düz , tersler ters örülecek. 12 sırada bir 8 ilmek olan düz örgüleri burarak saç örgüsünü elde ediyoruz.  Atkımız istediğimiz uzunluğa gelince örgümüzü bitiriyoruz. Sonra atkımızın ucuna 3,5 numara tığ ile 1 karış  tor yapıyoruz.

Örgü Bayan Atkı Bere Takımı Resimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.