Kurdaleli Bebek Yeleği Anlatımlı

kurdaleli bebek yeleği

Örmeyi sevenler için yakadan başlayarak zevkle örebilecekleri bu model,kız bebekler için harika oluyor.Hazır yelekler gibi görünüyor,beyaz pembe de ayrı bir şık duruyor.

Malzemeler:

Beyaz renk bebe yünü,

3,5 numara şiş,

pembe kurdale,

3 tane pembe düğme.

yeleğin yaka kısmı

Yapılışı:

Şişimize 60 ilmek atarak başlıyoruz, iki diş yani 4 sıra haroşa örüyoruz,5. sırada her 3 ilmekte şişe 1 ip dolayarak arttırıyoruz.4 sıra düz örgü,sonra 4 sıra haroşa örüp tekrar 3 ilmekte 1 ilmek arttırıyoruz.Bu şekilde örerek 5 kez arttırma işlemi yapıyoruz.Sıranın başında ve sonunda 5 ilmek lastik kısmı için hep haroşa örülecek.Haroşa ördüğümüz bu 5 ilmek olan yerde uygun yerlerde 2 ilmek örüp 2 ilmeği birlikte örüp 1 ilmek şişe dolayarak arttırıp ilik yeri yapıyoruz,toplamda 3 tane yapacağız.

yelek

Sonra önler  için 35’er  ilmek , arka için 65 ilmek ayırıyoruz.kalan ilmekleri  iki kol oyuntusu için sayarak belirleyin;ilk ön için 35 ilmeği ördükten sonra kol için olan ilmeklerin yarısını kesin,arkayı örün,kalan kol için ilmekleri kesin ve önü örün,Arka sırada ters örgü yapın.

yeleğin arkadan görünümü

Diğer sırada 5 ilmek haroşadan sonra 5 ilmek düz örün sonra 3 ilmeği birlikte örün,ilmeği şişten çıkarmadan şişe 1 ilmek dolayın ve tekrar aynı yere batarak bir ilmek daha örün.Yani 3 ilmek kesip tekrar 3 ilmek yapıyoruz. Bu modeli 5 ilmekte bir tekrarlayın,örgüdede her 3 sırada bir tekrarlayarak örgüye devam edeceksiniz.Bitirirken 5 sıra haroşa örüp kesiyoruz.Delikli olan yaka kısmından kurdale geçiriyoruz,kurdalelerin uçlarını yeleğe dikiyoruz.Düğmeleri de dikip yeleği bitiriyoruz.

bebek yeleği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.