Kızlar İçin Yazlık Örgü Etek Modeli

yazlık örgü kız çocuk etek

Gördüğüm an bayıldım bu modele,ben de hemen yeğenlerime yapmak istedim ve mutlaka yapmayı deneyeceğim ama o zamana kadar sizlerle paylaşarak sizlerinde küçük hanımlara bu eteği yapabileceğinizi düşündüm.Bu modeli Akıllı Hayat internet sitesinden aldım,yapanın ellerine sağlık,harika olmuş.Renklerin uyumu ve fırfır mükemmel görünüyor. Yapacaklara kolay gelsin.

eteğin şeması

etek şemasının bel kısmı

Kırk beş  zincir çekerek başlanıyor ve üzerine kırkbir tane ikili trabzan yapılıyor.Şemaya bakarsanız bir taraftan üçeksiltip üç tanede artırma yapılmış.Bu şekilde ellebirsıra yapılır.Bu ölçülerle işleyince verev bir parça elde ediyoruz.Ve onu iki sivri ucundan tutturup , dikip eteğimizin zeminini yapmış oluyoruz.(boru gibi bir şekil alacak…

Üst kısmının  ölçüsü (eteğin oturan kısmı)hemen poponun altında olacak.Buraya kadar yaptınız ve diktiyseniz fırfır için olan kısma geçilecek.Şemaya bakıyoruz, şemaya göre fır fır kısmı için önÖrgüyü oluşturuyoruz.Bir nevi fırfır içinZemin olacak

eteğin bel kısmının şeması

Şemada BEŞ ile gösterilen yerlere BEŞ zincir çekin.

Fırfırımız şemada açıklayan kişinin okla gösterdiği yerin üzerine dolgu ve artırma yapılarak oluşturulacak..Üç zincir çekiyoruz 1 üst sıra için (Bİr trabzan yerine )dört trabzan yapıyoruz  (İki tarabzanı alttaki tarabzanlara batarak yapın )ve iki zincir çekiyoruz tekrar Dört trabzan yapıyoruz sıra sonuna kadar böyle.

Şemada mavi işaretli olan yerler, beş ile gösterilen yerin tam ortasında artırma yapılacakikinci sırada ,iki zincir çektiğiniz yere kadar geliyoruz ve bu iki zincirin içine üç tarabzan yapıyor iki zincir çekiyor tekrar üç trabzan yapıyor ve devam ediliyor.Üç ve Dördüncü sıra aynen ikinci sıra gibi devam ediliyor.

Dört sıradan sonra kırmızı ipimizle bir sıra sık iğne yapıyoruz yine ortalarda bir zincir ve iki artırma ..Beyazla iki sıra sık iğne yapıyoruz lacivertleYine sık iğne yapıp fır fırın birivci katını bitiriyoruz..

eteğin fır fır kısmının şeması

 İkinci fırfır İkinci kısımdan başlanacak ve artırma yerlerini yukarda ki şemedayazıldığı gibi olacak.Birinci fırfırla İkinci fırfırın artırma yerleri üst üste olmayacak püf noktamızda işte bu aslında.

İkinci fır fırı ilk fır fırdan bir sıra daha fazla işliyoruz.Birinci fırfır dört sıraydı ikinciyi beş sıra üçüncüyü de beş sıra yapacağız.(ikinci fırfırı altı, üçüncü fırfırı yedi sıra yapıyoruz)

Not : Fırfır geçişleri biraz  karışık  ancak mantık olarak  başlangıcı  kat kat çiçek yapımına benziyor.

(Akıllı hayat internet sitesinden alınmıştır.)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. sultan dedi ki:

    gerçekten mükemmel bir etek modeli site site gezmeden mükemmel örgü modelleri bulabiliyoruz emeğinize saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.