Kız Çocuk Örgü Atkı Bere Takımı


Örgü atkı bere takımı

Örgü atkı bere takımı

Saç örgülü olarak yapılan bu bereyi ister bebeğe isterseniz de büyük bir hanıma yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sayıları ayarlamak , ben bu modelden pek çok kişiye yaptım ve halende yapmaktayım.Bu sizlerle paylaştığım bere atkı takımı ise 2-4 yaş için uygun. Bereye uygun olsun diye atkısını da saç örgülü olarak yaptım.Mavi simli ip ile yaptım, çünkü yiyenimin paltosu mavili, ona uygun olsun istedim ve çok güzel oldu görenler çok beğeniyor.Sizlerde dilediğiniz renk olarak örebilirsiniz.

Bere modeli anlatımı:

İstediğiniz renk orta kalınlıkta ip,

İpinize uygun numarada şiş,ben 4,5 numara şiş ile ördüm.

Ben 16 ilmek başladım ,3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 1 düz.

Arka sıra yani  ikinci sıra da düzler düz tersler ters. Bu sırada çoğaltma yapmıyoruz.

3.sırada 3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 2 düz.

4.sırada 3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 3 düz.Çoğaltma yaptığımız yerler bir üçgen oluşturacak.

12 sıra olunca saç örgüsünü 4+4 çevireceğiz.

Çoğaltılan kısımlar 11 düz olunca ikinci üçgene geçiyoruz. (Tabi büyük biri için yaptığınızda yapacağınız yaşlara göre arttırdığınız kısımdaki örgüler gerekirse 20 ilmeğe kadar yapılabilir.)

İkinci üçgeni ve devamını yapmak  için de 3 ters + 8 düz(saç örgüsü için ) + 3 ters + 1 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) kısmını yaptıktan sonra sıradaki iki ilmeği kesip geri dönüyoruz.İlk üçgenimizin diğer ilmekleri şişte kalıyor,geri dönüp tekrar sıradaki iki ilmeği kesiyoruz,bu şekilde kalan son iki ilmeği de kesiyoruz;aynı zamanda bir üçgeni kapatırken bir üçgen daha oluşmuş oluyor.Çoğaltmaları hep aynı yerden yapıyoruz.12 ilmekte bir saç örgüsünü unutmuyoruz..6-7  tane üçgen olunca bitiyoruz.Bu istediğiniz büyüklükte beremiz olunca bitereceğimiz anlamına geliyor.

Saç örgüsü tarafından yani ilmekleri arttırmadığımız taraftan ilmek çıkartıp 2 ters 2 düz çiftli  yaklaşık 4 parmak eninde ikili  lastik örüyoruz. Sonra beremizin açık yanını  dikiyoruz.Siz dilerseniz bir de gül örüp dikebilirsiniz.

Atkı modeli anlatımı:

Aynı ip ile ve 4,5 numara şiş ile şişimize 32 ilmek atıyoruz. 3 düz, 3 ters, 3 düz, 3 ters, 8 düz ,3 ters,3 düz,3 ters, 3 düz örerek sıra sonuna geliyoruz.Arka sırada düzler düz tersler ters örülüyor. 12 sırada bir saç örgüsünü yapıyoruz. Bunun içinde ortadaki 8 ilmeğin 4’er ilmeğini birbirinin üstünden geçirip örüyoruz. Örgü aynı şekilde atkı istediğimiz boy olana kadar devam ediyor.Uçlarına dilediğimiz boy saçak yapıp takıyoruz.

Saç Örgülü Atkı Bere Görselleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.