Gelin şalı modeli

 Sevgili gelinler havalar serinlemeye başlayacak ve düğünde  gelinliğinizin üzerine şöyle şık bir şal almaya ne dersiniz. Ben de kardeşimin eşi için bu şalı çok özenerek yaptım ,aslınmda hem şal hem de etol görüntüsünde . Tabi birde bu şalı abiye kıyafetlerinizle de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben sizlere yaptığım bu şalı gösterip anlatmak istedim.Kolay gelsin..

Malzemeler:

Beyaz ve krem rengi simli ip

4,5-5 numara şişler

3 numara tığ

İnciler (değişik ebatlarda)

Saten kurdale  (ince ve kalın)

Yapılışı:

İstediğiniz genişlikte olacak şekilde şişimize ilmek atıp ilk sırayı düz örüyoruz. (ben 66 ilmekle yapmıştım ama bu kişinin tipine göre değişir)Sonra sırayla saç örgüsüve ajur yapıyoruz. Bunun için 4tane düz örüyoruz,1 tane şişe dolayarak arttırıyoruz 3 taneyi birlikte örüyoruz yani kesiyoruz sonra tekrar şişe dolayarak arttırıyoruz.Sıra sonuna kadar b şekilde örüyoruz.Arka sırada hepsini ters örüyoruz.ön tarafta 2. sırada yaptıklarımızı yapıyoruz bu şekilde 8 sıra ördükten sonra saç örgüsünü yapıyoruz.Örgüyü omuzlarımızı sarıp ön de göğüs üstünde birleşecek uzunluğa gelinceye kadar örüp bitiriyoruz.(isterseniz saç örgüsü ve ajur yapmayıp sadece haroşa örerekte bu şalı yapabilirsiniz ,önemli olan süslemenin şıklığı)

 

Şalımızın kenarına tığ  ya da şişle fırfır yapıyoruz. Bunun için bir ilmekte 3 ilmek çıkartıp örüyoruz .3 parmak eninde fırfır örüp bitiriyoruz.

Ön tarafa dikeceğimiz gülleri beyaz ve krem olarak örüyoruz, ortalarına inci dikiyoruz ve istediğimiz gibi şalımızın üstüne dikiyoruz.Şalın göğüs kısmını büzüp  kalın kurdaleyi dikiyoruz.

İnce kurdale ve büyük incilerle üstüne süsler yapıyoruz ve şalımız kullanıma hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.