Anlatımlı Tığ İşi Örgü Yelek


Bayanlar sizlerle paylaşacağım ve  tığ ile yapabileceğiniz bu yelek modeli hem çok şık oluyor hem de örmesi çok zevkli. Ben yeleği örerken zevkle ördüm.Zaten örgümüz kafeslerden ve de çiçeklerden oluşuyor.Sizlerle paylaşacağım sayılar 36- 38 biri için uygun olan ölçüler,sizler yeleği dilediğiniz bedene göre yapabilirsiniz.

Tığ işi yelek

Tığ işi yelek

Malzemeler:

Alize Angora gold simli ip 2 tane

3,5 numara tığ

Yapılışı:

Yeleğin arkası

Yeleğin arkası

ARKA:

75 tane zincir çekerek örgümüze başlıyoruz, sonrasında zincirlerin üzerine iki zincir çekerek ikili trabzanla 32 tane kafes yapıyoruz. Örgümüzün kol altına gelene kadar kafeslerimiz üst üste gelecek şekilde örmeye devam ediyoruz.Kol altına gelince ise her iki taraftan sondan iki kafesi örmeden dönüyoruz.Sonraki sırada sondan bir kafesi her iki taraftan örmüyoruz. Koltuk altı uzunluğu kadar ördükten sonra ortadaki 12 kafesi örmeden omuz başlarına gelen 7’şer kafesi iki sıra daha örüp arkayı bitiriyoruz.

ÖN:

Ön için 45 tane zincir çekiyoruz.sonra üzerine 16 tane kafes yapıyoruz ve koltuk altına varmadan 3-4 parmak önce ön kısmın v ‘si için her sırada 1 tane kafesi örmeden dönüyoruz,koltuk altına gelince arkada ki gibi önce sondan iki kafesi, sonra bir kafesi örmüyoruz tabi örgünün diğer tarafından her sırada 1 tane kafesi örmemeye devam ediyoruz.7 kafes kalınca ve uzunluk arka ile aynı olunca örgümüzü bitiriyoruz.

Yeleğin birleşmesi

Yeleğin birleşmesi

YELEĞİN BİRLEŞTİRİLMESİ:
Yeleğimizi yine tığ ile ve ikili trabzan ile birleştiriyoruz. İpimizi yeleğin ön ya da arka parçasına bağlayıp iki zinci çekerek diğer parçaya birleştiriyoruz ve bu işlemi iki parça bitene kadar devam ediyoruz.Dilerseniz yeleğinizi dikerek te birleştirebilirsiniz.Sonra kol oyuntusunu tığ ile sık iğne yapıyoruz.

Kenarlarına ise çiçekleri yapıp , birleştiriyoruz.Sonrasında ise önüne dilerseniz zincir çekip ip yapabilir ve yeleğinizin önünü bağlayabilirsiniz.

Yeleğin çiçeği

Yeleğin çiçeği

 

ÇİÇEKLERİN YAPIMI:

Çiçek için 11 tane zincir çekip birleştiriyoruz,sonra zincirin içerisine 5’er zincir çekerek 5 tane kafes yapıyoruz ve her kafesin içine ise ikili trabzan ile 5 tane dolgu yapıyoruz.Çiçeğin ikinci sırası için ise arka kısımda 11 zincir çekerek 7 tane kafes yapıyoruz ve içerisini 3’lü trabzan ile 9 tane dolduruyoruz ama dolguları yaparken ilk iki ve son ikiyi ikili trabzan ile örerseniz daha hoş görünür. Ördüğünüz çiçekleri yeleğimizn kenarına birleştiriyoruz.

 

Yeleğimizn diğer resimlere sizlere daha çok bilgi verecektir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.