Anlatımlı Örgü Bayan Bluz Modeli

örgü merserize bluz modeli

Merserize iple yapacağınız bu bluz özellikle sezonun rengi bej ile çok şık olmuş.Kollarda ki düğmeler bluza ayrı bir hava katmış ama siz isterseniz kollarını dikebilirsiniz ya da kurdale ile de tutturabilirsiniz.

Malzemeler :

4 adet 100 gr’lık merserize örgü ipi

5,5 numara örgü şişleri

Düğmeler

Yapılışı :

Örgü şilerimize 74 ilmek atarak bluzumuzu örmeye başlıyoruz. Resimdeki model üzerinde fantezi örgü tekniği kullanılmış. Bu tekniğe göre, ilk ilmek düz, sonra şişe bir ilmek atılır, sonraki iki ilmek de birlikte örülür. Sıra sonuna kadar bu sıralamayı yapınca bluzu oluşturan örnek elde edilmiş oluyor. Arka sırada da aynı örgü tekniğini uygulamaya devam ediyoruz, ancak bu kez düzleri tersten, tersleri de düzden örüyoruz.

Örgü boyu 42 cm olduğunda, her iki yandan bluzumuzun kollarını yapmak için, 18′er ilmek arttırma yapıyoruz. Aynı modeli 20 cm daha bu şekilde örükten sonra tek seferde keserek ilk parçamızı tamamlıyoruz.

Bluzun arkası ve önü aynı şekilde ve aynı ölçülerle örüleceği için ön ya da arka diye ayırt etmeye gerek yok.İkinci parçamızı da aynı işlemleri uygulayarak ördükten sonra, kol altlarına kadar, mümkün olduğunca düzgün dikişle birleştiriyoruz.

Kazağımızı örme işini tamamladıktan sonra, tığ ile eteğine, yakasına ve kol ağızlarına birer sıra sık iğne yapıyoruz.

Kolların üstlerini dikişle değil resimdeki modelde olduğu gibi düğmelerle birleştiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.