Anlatımlı Kız Çocuk Örgü Elbise Modeli

kız çocuk örgü elbise

Örgü örmeyi seviyorsanız,işte size süsleyip püsleyeceğiz harika bir elbise modeli.Kızlar böyle süslü kıyafetlere bayılırlar.Mor da tüm çocukların sevdiğibir renktir.Hatta kızlar değil erkek çocukları da moru sever.Bu elbise de kurdale ve boncuklarla çok şirin görünüyor.Ben elbiseleri genelde iki tane prensesim var onlara yapıyorum.Prenseslerimden büyük oln yiyenim 5 yaşında ve artık örgülerimi örerken benimle örmek istiyor.Küçük olanı hala dilediğim gibi süsleyebiliyorum.Sizlerde sevdiklerinizi ve kendinizi örgüyle mutlu edebilirsiniz.

Beden: 2 yaş grubu

Malzemeler:

ANCHOR “İndigo” El Örgü İpliği (%50 Polyakrilik %50 Pamuk)Yaklaşık 300 gr.# 020 Lila.

4 numara 1 çift örgü şişi

6 adet düğme

Bir miktar farklı renk ve modelde payet

1 dize küçük boy lila renkli boncuk

Yaklaşık 130 cm. lila renkli saten kurdela

Kullanılan örgüler:

Düz örgü – Ters örgü -1/1 lastik. Ölçü: 26 ilmek – 34 sıra 10 m2 eşittir.

Yapılışı:

Arka:

Örgü şişine 97 ilmek atarak 1 sıra düz örün. 2. sıradan itibaren verilen motif şemasını takip ederek 78 sıra örün. 79. sırada eşit aralıklarla 26 adet ilmek eksilterek 1/1 lastik örgü örün. Sıra sonunda şişte 71 ilmek kalacaktır. 71 ilmek üzerinden 7 sıra 1/1 örgü örün 8. sıradan itibaren verilen motif şemasını takip ederek şemanın 14-19 ilmeklerini 1 kez uygulayın devamında şemanın 1-19 ilmeklerini sıra boyunca tekrarlayın sonraki sıralar şemayı aynı şekilde takip ederek örgüye devam edin.Örgü boyu 1/1 lastikten itibaren 7 m. 24 sıra olduğu zaman 25. sırada sağ kol bantı için şişin başına 6 yeni ilmek atın. 6 ilmeği 1/1 lastik örün  aynı zaman 6. ilmekle birlikte 2 ilmek kesin. (3 ilmeği 1 ilmek örün). Geri dönerek 6 ilmeği 1/1 lastik örgü örün. (6 ilmeklik 1/1 lastik örgü örgü sonuna kadar devam edecektir.) Sonraki sıralar 6 ilmek üzerinden 1/1 lastik örmeye devam ederek aynı zamanda 6. ilmekle birlikte her 2. sırada 5 kere 1 ilmek keserek örün. 5. 1 ilmeği kestiktensonra geri dönmeden sırayı örmeye devam edin. Sıra sonuda sol kol bantı için şişe 6 adet yeni ilmek atarak sağ koltuk kesiminde uygulanan işlemleri aynen tekrarlayın. Sol koltuk kesimi tamamlandıktan sonra iki kenardan her 2. sırada 1/1 lastik örgünün 6. ilmeği ile birlikte 3 kere keserek örgüye devam edin.Örgü boyu koltuk kesiminden İtibaren 9 cm. 30 sıra olduğu zaman 31. sırada arka yaka için örgü ortasından 15 İlmeği bir kerede kesin. Sağ tarafı beklemeye alın. Sol taraf arka yaka için sonraki her 2. sırada 1 kere 3 ve 1 kere 2 ilmek keserek örün. Kalan 19 ilmek üzerinden (sol omuz) 8 sıra 1/1 lastik örgü örerek bütün ilmekleri bir kerede kesin. Aynı işlemleri ters uygulayarak beklemede olan sağ tarafıda örün.

Ön:

Arkayla aynı şekilde örün, sadece yaka oyuntusunu biraz daha erken açın.Birince iki parçayı birbirine dikin.Omuz başların düğmelerle süsleyin.Üstüne boncukları dikin,kurdale ve payetlerle süsleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.