Açıklamalı Saç Örgülü Bere

Çarkıfelek modeli bere

Çarkıfelek modeli bere

Sevgili hanımlar bu bereyi yaparken hem değişik saç örgüsü yaptım. Aslında saç örgüsünün değişikliği yapılışından ziyade yapıldığı yerlerden kaynaklanıyor . Ama bu berenin şıklığı aynı zamanda toka ile yaptığım süslemeden kaynaklanıyor . Ben bu tokayı çizmemden çıkarmıştım. Sizlerde eski ayakkabı, kemer ya da elbiselerinde bulunan bu tür aksesuarları saklayarak ya da bu aksesuarları satın alarak ta böyle süslemeler yapabilirsiniz. bereminiz tepe kısmı çarkıfelek gibi olduğu için bu bereye çarkıfelek bere modeli de deniyor.

Örgü Bere Anlatımı:

Malzemeler:

İstediğiniz renk orta kalınlıkta ip,

5 numara şişler

toka

Yapılışı:

Şişimize 19 ilmek atıyoruz ve bir sıra örüyoruz . Sonra  3 düz+ 2 ters+ 10  düz(saç örgüsü için ) + 2 ters + 2 düz + + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 1 düz şeklinde örüyoruz.

Arka sıra yani  ikinci sıra da düzler düz tersler ters. Bu sırada çoğaltma yapmıyoruz.

3.sırada   3 düz+ 2 ters+ 10 düz(saç örgüsü için ) + 2 ters + 2 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) + 2 düz.

4.sırada düzler düz tersler ters örülecek ve çoğaltma yaptığımız kısımda bir üçgen olacak,çoğaltmadan sonra 19 ilmek olana kadar arttırma yaparak örüyoruz sonrasında ise ikinci üçgeni ve devamını yapmak  için de 3 düz+ 2 ters+ 10 düz(saç örgüsü için ) + 2 ters + 2 düz + 1 çoğalt (şişe ip dola) kısmını yaptıktan sonra sıradaki iki ilmeği kesip geri dönüyoruz.İlk üçgenimizin diğer ilmekleri şişte kalıyor,geri dönüp tekrar sıradaki iki ilmeği kesiyoruz,bu şekilde kalan son iki ilmeği de kesiyoruz;aynı zamanda bir üçgeni kapatırken bir üçgen daha oluşmuş oluyor.Çoğaltmaları hep aynı yerden yapıyoruz 8 sırada  bir saç örgüsünü yapmayı unutmuyoruz.6 tane üçgen olunca bitiyoruz.Bu istediğiniz büyüklükte beremiz olunca bitereceğimiz anlamına geliyor.

Saç örgüsü tarafından yani ilmekleri arttırmadığımız taraftan ilmek çıkartıp 2 ters 2 düz çiftli  yaklaşık 4-6  parmak eninde dilediğiniz genişlikte olana kadar  ikili  lastik örüyoruz. Sonra beremizin açık yanını  dikiyoruz.sonra  şişimize 7 ilmek atıp düz örgü yapıyoruz ve uzunluğu dilediğimiz kadar olunca bitiriyoruz ve tokadan geçirip beremize dikiyoruz.

Saç örgüsü yapımı:

Tabi bu arada her 8-10 sırada bir saç örgüsünü yapıyoruz ben bu örgüde ikili saç örgüsü yaptım.Yani 10 ilmeği dörtlü iki grup halinde saç örgüsü yaptım.2 ilmek  şişten çıkarılır, sonraki 2 ilmeğin  ön tarafından sağa doğru şişe   tekrar şişe takılarak düz örülür,sonra 2 ilmek düz örüyoruz aynı işlem kalan 4 ilmek için  tekrarlıyoruz . Böylece iki tane saç örgüsü yan yana örülmüş oluyoruz ,4 sıra boyunca 10 ilmek düz örgümüzü örüyoruz ve 4 sıranın sonunda 10 düz ilmek olan kısımda iki düz örüyoruz ve  ortadaki 6 ilmeği saç örgüsü yapıyoruz yani 3 ilmek  şişten çıkarılır, sonraki 3 ilmeğin  ön tarafından sağa doğru şişe   tekrar şişe takılarak düz örülür. Örgümüzde saç örgümüz her 8-10 sırada bir aynen tekrarlanır.

Açıklamalı Saç Örgülü Bere Görselleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.