Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim resmi

Yavuz Sultan Selim resmi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından İstanbul Boğazına yapılacak olan 3. köprünün isminin Yavuz Sultan Selim olacağı açıklanınca pek çok tartışma yaşanmaya başlandı.Bizde sizlerle Yavuz Sultan Selim’in hayatını kısaca anlatmak istedik.

Yavuz Sultan Selim 9. Osmanlı padişahı, 74. İslam halifesi ve ilk Osmanlı halifesidir.  10 Ekim 1470 Amasya ‘da doğmuştur ve 22 Eylül 1520 (49 yaşında) Tekirdağ, Çorlu ‘da vefat etmiştir. 26 Mayıs 1512- 21 Eylül 1520  8 yıl süreyle Osmanlı Padişahı olarak yaşamıştır.

Babası II. Bayezid, annesi Gülbahar Hatun, eşi Ayşe Hafsa Sultan‘dır. Tahtı devraldığında  Osmanlı topraklarını sekiz yıl gibi kısa bir sürede 2,5 kat büyütmüştür.

Padişahlığı döneminde Anadolu’da birlik sağlanmış; halifelik Abbasilerden Osmanlı Hanedanına geçmiştir. Ayrıca devrin en önemli iki ticaret yolu olan İpek ve Baharat Yolu’nu ele geçiren Osmanlı, bu sayede doğu ticaret yollarını tamamen kontrolü altına almıştır.

Selim, tahta babası II. Bayezid’e karşı darbe yaparak çıkmıştır. Şehzade Selim, tahta çıkmadan önce vali olarak Trabzon’da görev yapmıştır. Yavuz Sultan Selim’e kızını vermiş olan Kırım Hanı Mengli Giray, ona askeri destek sağlayarak tahta geçmesine yardım etmiştir. 1512’de tahta çıkan Sultan Selim, Eylül 1520’de şarbon hastalığına bağlı olarak Aslan Pençesi (Şirpençe) denilen bir çıban yüzünden henüz 49 yaşında iken vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.