Taşların etkisi

Taşlara ve nelere iyi geldiklerine birlikte bakalım.

AKİK

Fiziksel özellikleri:  

Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahip olan akik, cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır.Bedenin gerginlik olan bölümlerine sıcaklık hissi verir ve gerginligi azaltır.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

 Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsaniz akik size iyi gelecektir.Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İşadamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.

Kırmızımsı turuncu renkteki akikler (Carnelian) fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir. Ayrıca; sadece rengiyle bile kişinin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır.Mavi dantelli akik taşı; sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir. Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur. Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine yardımcı olur.

AMETİST

Fiziksel özellikleri:

 Göz hastalıklarına, alerjiye, baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir.  

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir…Kişiyi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Koyu mor ya da çok açık renkli olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir…Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız; ametisti yatmadan önce bir süre elinizde tutun ve sonra yastığınızın altına koyarak yatın. Sorununuzun nasıl düzeldiğini göreceksiniz…Enerji dolu bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir taştır. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle düşman tavırlı insanların arasında bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alırsınız.Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler. Ancak ciddi bir kişilik bozukluğuna sahip insanlar bu enerjiyle uyuşamayarak, onu rahatsız edici bulabilir…Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir ve kalbi korur…

AKUMARİN

Fiziksel özellikleri: 

  Solunum yolları rahatsızlıklarına, astım ve tirotid bezi rahatsızlıklarına iyi gelir. 

 Metafiziksel ve psikolojik etkileri: 

  Bereket ve uğur taşıdır.Cesaretinizin kırıldığı, emeklerinizin boşa gittiğini hissettiğiniz anlarda, akuamarin sizi yüreklendirir ve güveninizi tazeler.Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek, sezgileri kuvvetlendirir.Kendisini taşıyan kişileri negatif enerjilere karşı korur.

AYTAŞI

 

Fiziksel özellikleri:  

 Kramplara, bacak ağrılarına ve sırt ağrılarına iyi gelir.Oburluğa karşı faydalıdır.

   Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

Aytaşı, kişinin duygusal gerilimden kurtulmasına ve duygularını kabullenmesine yardımcı olur.Aşırı tepki verdiğiniz ve endişeli olduğunuz durumlarda aytaşı sizi dengeler ve diğer insanların hislerine karşı duyarlı olmanızı sağlar.İnsanlarla aranızdaki şefkat ve sempati duygularını karşılıklı olarak artırır ve kendisini taşıyan kişiye sempati kazandırır.Duygusal dengeyi sağlar ve egoya karşı iyi gelir.Sezgileri ve iletişimi kuvvetlendirir.Yıldızı düşük olanların taşıdır. Nazara karşı etkilidir.Sevgililerin daha ihtiraslı olmasını sağlar.

AMAZONİT

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

Beden ve ruh dünyaları arasında sürekliliği ve anlayışı sağlar.Kişinin yaşamına anlam katmasına, yaşamına değer vermesine yardım eder. Değişimleri kabullenmeyi kolaylaştırır.Beden dışı deneyimler karşısında duyulan korkuyu yatıştırır.Enerjisi, ölümcül derecede hasta olanlara iyi gelir.

AZURİT

Fiziksel  özellikleri:  

 Uzun süreli araba ya da bilgisayar kullanımı nedeniyle ortaya çıkan göz yorulmalarına karşı faydalıdır. Sırt üstü yatarak gözlerinizin üzerine iki azurit taşı yerleştirin. Yarım saat içerisinde etkisini gösterecektir.Yine iki adet azurit taşıyla, adet dönemi sancılarınızı ya da yumurtalık sancılarını azaltabilirsiniz. Bunun için, taşları yumurtalıklarınızın üzerine yerleştirin.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

İçe yönelik derin enerjisiyle, geçmişi değerlendirmenize ve bilinçaltınızı yeniden programlamanıza yardım eder.Duyguların ve düşüncelerin rahatça ifade edilebilmesini sağlar. Kişinin, iç dünyasını hissedip, onu dışa vurma yeteneğini artırır. Derin konular üzerine konuşma yeteneğini ve bu konudaki arzuyu artırır.Düşüncelerin berraklaşmasını sağlar.Malahit ile birlikte kullanıldığında, içe gömülen duyguların ortaya çıkmasını sağlar ve kişinin hissettiklerini açıklamasına yardım eder.

Kolye, kolye ucu ya da küpe olarak kullanılması durumunda,kişinin ruhsal olarak uyanık kalmasını sağlar.Kişinin duygularını kabullenmesini ve konuşkan olmasını sağlar.

FİRUZE (TURKUAZ)

Fiziksel  özellikleri:  

Tansiyonu düzenler ve kalp hastalıklarına iyi gelir.Sindirim sorunları için; kemer tokası, bileklik ya da yüzük olarak kullanılabilir.  

Metafiziksel ve psikolojik etkileri: 

  Nazara karşı etkilidir.Kaygıyı teskin eder.Cinsel cazibeyi ve kadınlık özelliklerini artırır.Takı olarak, hergün kullanılabilecek bir taştır. Özellikle gümüş içine gömüldüğünde etkisi artar ve dengeyi sağlar.Kendisini taşıyan kişilerin iyileştirici güçlerini artırır ve bilgeliklerini artırmalarına yardımcı olur.Kederli insanların kederlerini gidermede, ya da bir olayın şokunu yaşayan kişileri o halden kurtarmada faydalıdır. Onlara, bu durumdaki kişilerin ihtiyacı olan huzur duygusunu verir…

HEMATİT

Fiziksel özellikleri:  

Dalağın düzgün çalışmasını sağlar.Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır.Mafsal romatizmalarına karşı faydalıdır.Bel soğukluğuna karşı etkilidir.Saçların daha gür çıkmasını sağlar.  

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

 Stresi azaltır, enerji ve canlılık verir.Karar verme güçlüğü çeken kişilere iyi gelir.

FLORİT

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

 Kişinin anıların tutsaklığından kurtulmasını sağlar ve duyulan boşluk hissini yatıştırır. Düzensiz ve dağınık hissedilen anlarda denge ve dinginlik verir.Enerjisi, yatıştırıcı ve huzur vericidir. Şeffaf florit diğer taşlarla birlikte kullanılabilir ancak, mor florit diğer taşlarla birlikte kullanıldığında etkileri zayıflar.Düşünceleriniz belirsiz ve karmaşık olduğunda floriti elinize alırsanız düşüncenizin keskinleştiğini göreceksiniz. Aynı şekilde, zihniniz yorulduğunda da bu taşı kullanabilirsiniz.Duygusal bakımdan mutsuz olduğunuz ve sizi rahatsız eden mantıksız düşüncelere kapıldığınızda florit size destek olacaktır.Kişinin zihninin ruhuyla uyum içinde olmasını sağlar ve ilginç projelerini hayata geçirebilmesine yardım eder.Yapmaktan çekininilen ve yetersiz kalındığı düşünülen işlerde, enerjisiyle kişiye destek olur.

JASPER

Fiziksel özellikleri:  

 Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir.Güçlü ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Sindirim sistemini ve safra kesesini güçlendirir. Endokrin sisteminde dengeyi sağlar.Kişinin kendisini sağlıklı ve güçlü hissetmesini sağlar ve fiziksel direncini artırır.Erkeklerde, erkeklik özelliklerini arttırır.

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

Sevgi, inanç ve kararlılık simgesidir.

HAVLİT

Fiziksel özellikleri:  

Kalsiyum dengesini sağlar.Dişler ve kemikler üzerinde olumlu etkileri vardır. 

  Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

Kişinin kendiyle barışık olmasını sağlar.Engellerin aşılmasına yardımcı olur.Farkındalığı artırır.Öfkeyi ve kızgınlığı engeller.Sanatsal duyarlılığı ve ifadeyi kuvvetlendirir.Huzur ve sakinlik verir.Bencilliği yok eder.Strese karşı iyi gelir.

KANTAŞI

Fiziksel özellikleri:  

 Hafızayı güçlendirir.  

 Metafiziksel ve psikolojik etkileri: 

  Kişinin sıkıntılarını sabırla atlatmasına sebep olur. Hiç bitmeyeceği düşünülen sıkıntılı dönemlerde, ve umutsuzluğa kapılınan anlarda kişiye dayanma gücü verir. Mücadele fırsatlarının farkedilmesini sağlar.İnsanı zayıflık ve cesaretsizlik duygularından kurtarır.Kendisini taşıyan kişinin kendisiyle ilgili duyduğu kuşkularını yoketmesine yardım eder. Engellenme duygusundan kurtarır.Anlayışı ve hafızayı kuvvetlendirir. Zihni karmaşık düşüncelerden temizler.Duygusal ve zihinsel engelleri ortadan kaldırır.Para getiren bir taş olduğu söylenmektedir.

KUVARS

Fiziksel özellikleri:  

Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.Cep telefonu, telsiz ve bilgisayarlardan yayılan radyasyonu toplar…

Not: Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, yeni satın aldığınız bir kristali kullanmadan önce mutlaka bir gece toprağa gömerek negatif enerjilerden temizleyin ve ondan sonra kullanmaya başlayın.

 Kristaller, onun enerjisine alışkın olmayanlarda ilk başlarda başağrısına sebep olabilir. Böyle bir durumda kristalinizi çıkarın. Ancak enerjisine alıştığınızda sürekli olarak kristal takabilirsiniz. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmalarına izin vermeyin.  

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

Tedavi edici nitelikleri en yoğun taşlardan olan kuvarslar; beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yokeder ve pozitif enerjiyi toplar.Tene temas ettirilerek kıyafet altında taşındığı takdirde, kişiyi diğer insanların negatif enerjilerinden korur. (Pozitif insanlar arasında iseniz kristalinizi görünür şekilde takın. Böylece etrafınızdaki insanların pozitif enerjilerini kendi içinde toplar.) Dikkat edilecek husus; eğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisi tükenebilir. Toplamış olduğu negatif enerjiyi gerisin geri size aktarmaya başlayabilir. (Bunu baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz.) Bu durumda kristalinizi tekrar kullanabilmek için yıkayarak, ya da bir gece toprağa gömerek temizlemeniz gerekir. Kristalinizi bir ametistin yanına bırakmanız da temizlenmesini sağlar. Bunun için iki kristal alıp, birisi temizlenirken diğerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pembe kuvarslar (Rose Quartz) kişinin kendisiyle barışık olmasını ve kendisini kabullenmesini sağlar. Özgüven duygusunu güçlendirir. Kişinin endişelerinden kurtulup yaşama sevinci duyması için güç verir. Çevresindeki güzelliklere karşı duyarlılığını artırarak ümitsizlik ve kötümserlik duygularını yokeder. Yatıştırıcı etkisi ile kalbi rahatlatır ve duygusal acıların çabuk geçmesini sağlar. Alkolikler için de ayrıca tavsiye edilen bir taştır.

Rutil kuvarslar, sıkıntılı bir günün getirdiği olumsuz duygu ve düşüncelerin çözümlenerek uzaklaştırılmasını sağlar. Zihin açıklığı ve özgürlük duygusu verir. Gerilimlerin çözümlenerek yokedilmesine yardım eder.

Dumanlı kuvarslar, duyguları güçlendirir. Başarısızlık korkusunun yenilmesini sağlar.

KAPLANGÖZÜ

Fiziksel özellikleri: 

  Kabus gören çocuklar için faydalıdır.Astım hastaları için faydaları vardır.Sindirim sistemi bozuklukları, dalak ve pankreas için faydalı etkileri vardır.  

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

Cesareti artırır ve hayatınızın bir amaçtan yoksun olduğunu düşündüğünüz anlarda size amacınızı hatırlatır.İnsanların iyi taraflarını görmenizi sağlayarak hayat yolunda mutlulukla ilerlemenizi sağlar.Güç ve cesaret taşı olan kaplangözü; dayanıklılığınızı artırır ve engellere rağmen ilerleme isteği verir.Pürüzsüz yüzeyini okşayarak dertlerinizi ve endişelerinizi hafifletebilirsiniz.Duygulara hitap eden bir taş olduğundan dolayı sevgililer arasında rağbet gören bir hediyedir. Eğer birisiyle ilişkiniz varsa kaplangözü; ilişkide bulunduğunuz insanla aranızda telepatik bir bağ kurmanızı sağlayabilir.

 Yüzük ya da kolye olarak kullanabilir, ya da cebinizde taşıyabilirsiniz.Kendisini taşıyan kişilerin diğerlerine karşı daha az bağımlı olmasını sağlar.Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve inatçılığı azaltır. Kişinin olayları daha net algılayabilmesini sağlar.Kaplangözünün nazardan koruduğuna inanılır ve eskiden bu amaçla kullanılırmış.

KYANİT

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:

Sukunet veren bir taştır. Kişinin iç huzurunu bulmasına yardımcıdır.Koruyucu amaçla kullanılabilir.İçinde negatif enerji barındırmaz ve bu nedenle temizlenmesi de gerekmez.Bütün çakraların dengelenmesini ve bilinçli rüyalar görmenizi ve rüyalarınızı hatırlamanızı sağlar. Yastığınızın altına koyarak uyuyabilirsiniz. En etkili olduğu çakra 5. çakra, yani boğaz bölgesidir.Sinirliliği ve zihin karışıklığını önler.Ruhsal gelişmeye yardımcı olur.

KEHRİBAR (AMBER)

Fiziksel özellikleri:  

Soğuk algınlığı, astım, guatr, bronşit ve alerji tedavisi için boyun bölgesinde kullanılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını tedavide diğer taşlardan üstündür.Sol elde oynandığında bedenin elektiriğini toplar. Elektrik yükünü azalttığı için depresyona karşı da faydalıdır.Ağrıyan yerlere koyulduğunda ağrıları hafifletir. Kullanılan kehribarın, ağrıyan yerin büyüklüğü kadar olması etkisini güçlendirir.  

Metafiziksel ve psikolojik etkileri:  

Yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorumluluklar altında ezildiğinizi hissettiğiniz anlarda, şifa yüklü enerjisiyle sizi canlandırır.Yaşamın güzel yanlarını farketmenizi ve böylece içinizin neşeyle dolmasını sağlar.Günlük olağan yaşantınızla, zihinsel ve ruhsal gelişiminiz arasındaki dengenin kurulmasını sağlar.Para getiren bir taş olduğu düşünülür ve bu amaçla kasalara koyulur.Takıntılara karşı iyi gelir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.