Şehzade Mustafa’nın İsyanı

Ekranların tutkuyla izlenen dizisi Muhteşem Yüzyıl’da yine fırtınalar koptu.Hürrem Sultan’a düzenlenen suikast son anda başarısız olsa da Diana Hatun Hürrem Sultan’ı kurtarmış gibi görünerek Hürrem Sultan’ın gözüne girdi. Kanuni Sultan Süleyman ise olayın sorumlusunun Hatice Sultan olduğunu bilerek Hatice Sultan’ı Manisa’ya gönderir.

Manisa Sarayı’nda olan Hatice Sultan  Şehzade Mustafa’ya Kanuni Sultan Süleyman’dan gelen habere tepki veriyor.Savaşa katılmayacağını belirten ve aynı zamanda hiçbir göreve dahil olmadığını belirten habere tepki olarak hakkını aramasını söylüyor.Tüm bu olanlar sonucunda Şehzade Mustafa ise Payitahta doğru harekete  geçiyor.

 

Şehzade Mustafa

Şehzade Mustafa

 

Hürrem Sultan ise şah -ı Huban Sultan ile sarayında daha doğrusu geçici olarak yerleştiği Hatice Sultan’ın Sarayı’nda iken gelen haber ile saraya dönüyor ve Şehzade Mustafa’nın Payitaht’a doğru yürüdüğü haberini alıyor ve Mustafa Paşa’yı görüşmeye çağırıyor.Mustafa Paşa ise Hürrem Sultan’a Kanuni Sultan Süleyman’ın pusuya düşürüldüğünü ve akıbeti ile ilgili haberleri olmadığını söylüyor,ayrıca Şehzadelerden de haber alamadıklarını belirtiyor ve Şehzade Mustafa’nın bunu haber alarak böyle yaptığını söylüyor.Hürrem Sultan bu haber ile şok oluyor.

Mustafa Paşa gerçekte Şehzade Mustafa ‘nın yanında yer alıyor mu yoksa gerçekten de Kanuni yaralandı mı?  Mustafa paşa Şehzade Mustafa için mi Kanuni için pusuya düştü diyor? Yoksa Şehzade Mustafa isyan etmiş görünmesin diye bir bahane olarak Kanuni’nin pusuya düştüğünü söylüyorlar? Ya da tedbir almamak için mi böyle söylüyor?

Mustafa Paşa’nın Kanuni Sultan Süleyman ile ilgili aldığı haber gerçekte ne kadar doğru?Kanuni Sultan Süleyman ise gerçekte pusuya düşürüldü mü? Pusuya düşürüldü ise yaralandı mı?Kanuni’nin yarası ağır mı?Şehzade Mustafa gerçekten isyan etti mi?Şehzade Mustafa Kanuni’nin yaralandığını haber aldım mı?

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.