Pargalı’nın Ölümü

Ekranların ilgi ile takip edilen dizisi Muhteşem Yüzyıl’da bir dönemin bittiği ve yeni bir dönemin başladığını gösteren önemli bir olay geçen hafta gerçekleşti ve Pargalı İbrahim Paşa Kanuni tarafından infaz edildi. Bu olay ile sarayda hiç birşey artık eskisi gibi olmayacaktır.

Makbul İbrahim Paşa uyurken boğularak infaz ediliyor ve Makbul yerine Maktul İbrahim paşa diye anılmaya başlanıyor.Kanuni ise Pargalı’nın ölümüne her ne kadar kendisi karar vermişse de bu duruma çok üzülüyor.Hürrem Sultan ise olayı anında Sümbül Ağa’dan öğrenerek hemen Kanuni’nin yanına gidiyor.

Hatice Sultan ise Pargalı’nın cansız bedeni ile karşılaştığında yıkılır ve  bir umutla Kanuni’nin yanına gider ,ama ölüm emrini Kanuni’nin verdiğini görünce daha çok yıkılır .

Hürrem Sultan ise İbrahim Paşa’nın ölümü ile Rüstem Ağa’nın saraya dönmesini ve divana girmesini istiyor. Hürrem Sultan şah Sultan’ı kendinin yanında sanarken aslında şah Sultan  Hürrem ‘den nefret ediyor.

 

 

Pargalı İbrahim Paşa'nın mezarı

Pargalı İbrahim Paşa’nın mezarı

 

Makbul İbrahim Paşa ‘nın Nigardan olan Kızları Esmanur ise şimdi ortada kalmıştır ve Matrakçı Nasuh Efendi bu konuda ne karar verecek?Kızını Nigar Hatun’a verecek mi? Nigar payitahta dönecek ve İbrahim Paşa’nın yasını tutarken çocuğuna kavuşabilecek mi?

İbrahim Paşa’nın defnedilmesi işini matrakçı’ya veren kanuni Sultan Süleyman ise Nasuh Efendi’ye  Pargalı’yı öyle bir yere defnet ki ben bile bilmeyeyim diyor. Pargalı İbrahim Paşa’nın kabri ise İstanbul Fındıklı ‘da bulunuyor.

Pargalı İbrahim Paşa’nın ölümü üzerine payitahta gelen şehzade Mustafa Kanuni sultan Süleyman’a nedenini sorduğunda aldığı cevaba çok şaşırır. İbrahim Paşa’nın ölümü ile Şehzade Mustafa adeta şok yaşar.

 

Bu çarşamba bakalım neler olacak?Hürrem Sultan kurulacak yeni düzende söz sahibi olacak mı?Kanuni  Şehzade Mustafa’ya ne diyecek?  İbrahim Paşa’nın kızı Esmanur ‘a ne olacak? Hatice Sultan ne yapacak?Kanuni nasıl olacak? tüm sorularımızn cevaplarını ilerleyen bölümlerde bulacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.