Nurbanu Sultan Kimdir?

Nurbanu

Nurbanu

Muhteşem Yüzyıl dizisinde final sezonunda Şehzade Selim‘in haremine girerek sultanlığa kadar yükselecek olan Nurbanu Sultan tarihin önemli isimlerinden biridir.Dizide Merve Boloğur‘un canlandırdığı Nurbanu Sultan ile ilgili sizlere bilgi vermek istedim.

Henüz çok küçük yaşlarda iken  Osmanlı korsanları tarafından kaçırılarak, İstanbul’da dönemin en ünlü ticaret merkezi olan Pera’daki köle tacirlerinden birine satılmış. Tam adı ve kaçırıldığı ülke kesin olarak bilinmemekle birlikte Osmanlı kaynaklarında Yahudi bir ailenin çocuğu olduğu söylenmekle beraber, bazı tarihçiler Nurbanu Sultan’ın Venedikli olduğunu söylerler.

Tam adı ve doğum tarihi tam olarak bilinmediği söylensede tarihçiler söz birliği etmişcesine Nurbanu Sultan’ın doğum tarihini 1525 olarak alırlar.

Köle olan bu küçük kız bir saray görevlisi tarafından hizmetli yetiştirmek maksadıyla satın alınır. Saraya ilk geldiğinde kendisine  “namuslu” anlamına gelen “Afife” adı verilir.  Sarayda iyi bir eğitimden geçirilir ve bu eğitimlerden biri sırasında  Haseki Hürrem Sultan‘ın dikkatini çekerve Hürrem Sultan tarafından Manisa sancağına eğitime yollanır. Birkaç yıl sonra Hürrem Sultan Manisa sancağını ziyareti sırasında bahçede gördüğü bir kızdan çok etkilenir ve hemen yanına çağırtır; yanına gelen  kızın uzun yıllar önce İstanbul’dan yolladığı o kız olduğunu öğrenince çok sevinir. O andan itibaren Hürrem Sultan’ın aklında tek bir düşümce vardır bu kız mutlaka oğullarından biriyle evlendirmektir.

Hürrem Sultan bu  kızın  adını “Nurbanu” koyar anlamı ise  “tanrının ışığını saçan kraliçe” demektir. Hürrem Sultan  Nurbanu’yu oğlu Şehzade Selim ile evlendirir ve Selim Nurbanu’yu ilk defa evlendikleri gün görmesine karşın ona büyük bir aşkla bağlanır.Sarı  Selim‘in Nurbanu için yazdığı şiirler divan edebiyatının en güzel eserleri arasında yer alır. Şehzade Selim Nurban Sultan için “önümden geçip giderken ayağının bastığı yerler bir gül bahçesine dönüşüyor ve sana seslendiğimde bana baktığın zaman sanki zaman duruyor” der.

Şehzade Selim‘in kardeşlerinin ölmesi ile  Kanuni Şehzade Selim ‘i Veliaht Şehzade ilan eder ve Kanuni‘nin ölümü ile ise sarı Selim Padişah ,Nurbanu Sultan gerçekten bir kraliçe olur. Sarı Selim’in hayatına ilerleyen yıllarda pek çok kadın girse de hiçbiri Nurbanu’nun Selim üzerindeki etkisini kıramaz.

Nurbanu Sultan’ın 4 tane çocuğu olur. II. Selim ile Nurbanu Sultan’ın çocukları III. Murad, Esmehan Sultan, Şah Sultan ve Fatma Sultan’dır.

Sultan Selim ve Nurbanu Sultan’nın oğlu III. Murat Sultan Selim’in ölümüyle Osmanlı padişahı olur ve Nurbanu Sultan hayatına Valide Sultan olarak devam eder ve uzun yıllar Osmanlı imparatorluğunu kapı arkasından yönetir. Nurbanu Sultan “Valide-i Atik Sultan” unvanını almıştır. “Atik” eski valide anlamına gelmektedir ve ilk ve en büyük valideyi kasteder.Bazı tarihçilere göre ilk “Valide Sultan” ünvanını alan kişidir. Bundan dolayı “atik” ünvanını aldığı düşünülür.

Nurbanu Sultan 1587 yılında oğlunun saltanatı sırasında ölmüştür. Cenazesi İstanbul Ayasofya Camii’nde II. Selim Türbesine gömülmüştür.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.