Muhteşem Yüzyıl Nurbanu Sultan


Nurbanu Sultan,Merve Boluğur,Muhteşem Yüzyıl

Nurbanu Sultan,Merve Boluğur,Muhteşem Yüzyıl

Ekranların fenomen dizisi Muhteşem Yüzyıl ekranlarda yine heyecanın doruğa çıkmasını sağlamaya devam ediyor.Güçlü oyuncu kadrosunu daha da güçlendiren dizide Şehzade Selim’in eşi Nurbanu Sultan’ı oynayan Merve Boloğur ise dikkatleri üzerine çekiyor.

Cecilia  (Sisilya)  Kimdir?

Nurbanu Sultan Osmanlı Sarayı’na köle olarak gelen ve valide sultanlığa yükselen ilk kadındır.Aslen Venedikli bir ailenin kızı olan Senyora Cecilia  (Sinyora Sisilya) korsanların saldırısına uğrayarak köle olarak kaçırılır ve Osmanlı Sarayın asatılır.Hareme ilk geldiğinde kendisine namuslu anlamına gelen Afife adı verilir ve  Hürrem Sultan tarafından Manisa Sarayı’na eğitime gönderilir ve Hürrem Sultan bir gün Manisa Sarayı’na gittiğinde Afife adını verdiği bu kızı görür ve çok beğenir kendisine bundan sonra Nurnabu ismini verir ve gelini olmasına karar verir.

Hürrem Sultan’ın koyduğu  “Nurbanu”  adının anlamı ise  “tanrının ışığını saçan kraliçe”  veya “Işık saçan kadın” ,demektir. Hürrem Sultan  Nurbanu’yu oğlu Şehzade Selim ile evlendirir ve Selim Nurbanu’yu ilk defa evlendikleri gün görmesine karşın ona büyük bir aşkla bağlanır.Sarı  Selim‘in Nurbanu için yazdığı şiirler divan edebiyatının en güzel eserleri arasında yer alır. Şehzade Selim Nurban Sultan için “önümden geçip giderken ayağının bastığı yerler bir gül bahçesine dönüşüyor ve sana seslendiğimde bana baktığın zaman sanki zaman duruyor” der.

Nurbanu Sultan,Şehzade Selim

Nurbanu Sultan,Şehzade Selim

Nurbanu Sultan Kimdir?

525 – 6 Aralık 1583 yılları arasında yaşamış olan Osmanlı sultanlarından  olan Nurbanu Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın ikinci oğulları Sarı Selim’in eşi, III. Murat’ın annesidir. Haseki Hürrem Sultan’ın gelini olan Nurbanu Sultan saraya köle olarak gelmiş ve valide sultanlığa kadar yükselmiş tek Osmanlı kadınıdır. Zeki, hırslı, çalışkan bir kadın olan Nurbanu Sultan tarihte “Afife Nûr-Banû Sultan” olarak da bilinir.

Şehzade Selim 29 Eylül 1566 tarihinde Kanuni’nin vefat etmesi üzerine Osmanlı Padişahı olmuştur. Sarı Selim’in 21 Aralık 1574 tarihinde ölümü üzerine ise, Nurbanu Sultan’ın oğlu 3, Murat’ın Osmanlı tahtına çıkmasıyla Nurbanu Sultan valide sultan olarak Valide-i Atik Sultan unvanını aldı. Burada ki atik kelimesinin anlamı ise ilk ve en büyük valide demektir. Bazı tarif kaynaklarına göre “Valide Sultan” ünvanını alan ilk kişidir. Bundan dolayı “atik” ünvanını aldığı düşünülür.

Nurbanu Sultan’ın 4 tane çocuğu olur. II. Selim ile Nurbanu Sultan’ın çocukları III. Murad, Esmehan Sultan, Şah Sultan ve Fatma Sultan’dır.Nurbanu Sultan 1587 yılında oğlunun saltanatı sırasında ölmüştür. Cenazesi İstanbul Ayasofya Camii’nde II. Selim Türbesine gömülmüştür.

 

Muhteşem Yüzyıl Nurbanu Sultan Resimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.