Muhteşem Yüzyıl Elkas Mirza Kimdir?

Elkas Mirza Pamir Pekin

Elkas Mirza Pamir Pekin

Muhteşem Yüzyıl dizisine Elkas Mirza karekterini canlandırmak üzere Pamir Pekin katıldı. Pamir Pekin ‘in canlandırdığı Elkas Mirza karekteri İran Şahı  Safevi Şahı Tahmasb’ın kardeşidir.

Elkas Mirza Kimdir?

Elks Mirza, Safevi Şahı Tahmasb’ın kardeşidir. Elkas Mirza, tahta çıkmak isrediği için  Safevi Şahı Tahmasb’a karşı isyan etmiş, ancak başarılı olamayınca Kanuni Sultan Süleyman’a sığınmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman, Elkas Mirza’nın da etkisiyle Safevi Şahı Tahmasb’a karşı sefere çıkmıştır. Osmanlı ordusu ile Tahmasb’ın ordusunu Erzincan’da karşılaştı. Tahmasb’ın ordusu büyük bir kayba uğrayarak geri çekildi ve  Kanuni Sultan Süleyman, doğuda düzeni sağlayıp bazı yeni eyaletleri kurduktan sonra 21 Aralık 1549’da İstanbul’a geri dönmüştür.

Pamir Pekin Kimdir?

Muhteşem Yüzyıl dizisine 115. bölümde Elkas Mirza karekteri ile dahil olan Pamir Pekin 31 mayıs 1979 İstanbul doğumludur.Marmara Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunu olan oyuncu daha önce de pek çok dizide oynamıştır.İlk olarak Komiser Nevzat dizisinde rol olan Pamir Pekin daha sonra Keskin Bıçak, Parmaklıklar Ardında ,Vurgun, Güzel Çirkin, Tozlu Yollar ve Lale Devri dizilerinde rol aldı. Lale Devri dizisinde Yeşim’e aşık olan doktor Cansel karekterini canlandırmıştı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.