Haseki Hürrem Sultan Camisi

Muhteşem Yüzyıl dizisinin yayınlanan son bölümünde Hürrem Sultan için cami için inşaata başlamak için hazırlıklar yapılıyor.Haseki Hürrem Sultan Camisi Haseki Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirilmiştir.

Hürrem Sultan Camisi

Hürrem Sultan Camisi

 

Yapım yılı: 1538-1539

Bulunduğu şehir: İstanbul

Bulunduğu ilçe: Fatih

Bulunduğu semt: Haseki (Avratpazarı)

Adres: Haseki Mah. Haseki Cad. Fatih

Ulaşım tarifi: Yapıya en kolay tramvaya binerek ulaşabilirsiniz. Haseki durağında indikten sonra Haseki Hastanesi yönüne doğru karşıya geçerek Sami Paşa Sokağı veya paralelindeki Özbek Süleyman Efendi Sokağı’ndan geçerek yapıya ulaşabilirsiniz.

Haseki Sultan Camii, tek kubbeli olarak 1538-1539 yıllarında bitirilmiştir. Daha sonra 1612-1613 yıllarında, bir kubbe daha eklenerek genişletilmiştir. Caminin çini kitabesi günümüzde Çinili Köşk Müzesi’ndedir. 1969-1970 Vakıflar restorasyonu sırasında kalemişleri yenilenmiştir. Caminin de içinde bulunduğu külliyenin yapıldığı semtin eski adı Avratpazarı’dır. Burada 19. yüzyıla kadar devam eden bir köle pazarı vardı. Avratpazarı isminin pazarda daha çok kadın kölelerin bulunmasından kaynaklandığı öne sürülüyor. Caminin kalemişleri 1969-1970 yıllarında Vakıflar tarafından gerçekleştirilen restorasyonu sırasında yenilenmiştir. Cami gün boyunca sürekli olarak ibadete açık tutuluyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.