Cannes 65. Film Festivali 2012 Kazananları

cannes 65. film festivali 2012 kazananları,sonuçlarıü

Cannes Film Festivalinde kazananlar belli oldu.Altın Palmiye  (Palme d’Or ) ödülünü Avusturyalıyönetmen Michael Haneke’nin “Amour” (Aşk) isimli filmi aldı. Film iki yaşlı çiftin tutkulu aşk hikayesini anlatıyor. Filmde başrolleri 81 yaşındaki Jean-Louis Trintignant ve 85 yaşındaki Emmanuelle Riva oynuyor. Paris ve Viyana’da yaşayan Avusturyalı yönetmen ödül töreninde yaptığı konuşmada, filmin yaşlı baş rol oyuncularına teşekkür etti ve bu oyuncuların performansının filmin başarısını getirdiğini söyledi.

Cannes Film Festivalinde  daha öncede festivalden çeşitli ödüller alan Nuri Bilge Ceylan bu yıl Altın Yönetmen ödülünü kazandı. Kısa film bölümünün birincisi ise yine ülkemizden bir isim Rezan Yeşilbaş’ın Sessiz(De beng) adlı filmi oldu.

Festivalde en iyi senaryo ödülüne, Romen yönetmen Cristian Mungiu’nun “Au-dela des collines” yani “Beyond the Hills” isimli filmi layık görüldü.

 Jüri bu yıl “en iyi yönetmen ödülünü” ise”Post tenebras lux” isimli filmiyle Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas’a verdi.

Festivalde bu yılki “jüri ödülü” ise 75 yaşındaki İngiliz yönetmen İngiliz Ken Loch’ın, “Angel’s Share ” isimli filmine verildi.

Festivalde, “Altın Kamera” ödülü ABD’li yönetmen Benh Zeitlin’in, “Beasts of the Southern Wild” isimli filmine verildi.

Cannes Film Festivali “jüri büyük ödülünü” de İtalyan yönetmen Matteo Garrone’nin “Reality” isimli filmine verildi.

“En iyi erkek oyuncu” ödülünü, Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen, Thomas Vinterberg’in yönettiği “The Hunt” isimli filmdeki performansıyla kazandı.

En iyi kadın oyuncu” ödülünü ise iki Romen Cosmina Stratan ve Cristina Flutur, yönetmen Cristian Mungiu’nun, “Beyond the Hills”  isimli filminde gösterdikleri performansla elde etti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.