Burçlar ve taşların etkisi

Burçlarla ilgili taşların bize etkileri.

Garnet (Lal taşı): Başarı

Gece görüşünü kuvvetlendirdiği ve başarıyı kamçıladığına inanılan bir taştır. Yanlızca bir kış taşı olmanın ötesinde, renk çeşitliliği
ve güzelliği ile sevgi ve karşı tarafa duyulan tutku için eşsiz bir armağan  olabilir.


 

Ametist: Barış ve Dinginlik

Kişinin yaşamına barış ve sakinlik getirdiğine inanılır. Bu özelliği ile dünyadaki bir çok kutsal mekanda çeşitli törenlerde sıkça kullanıldığı  görülmektedir. Günümüzde bir çok insanın yastık altında bulundurduğu bu taşın  güzel bir uyku vaadettiği söylenmektedir.


Akuamarin: Cesaret, İçgörü ve Zafer

Bu taş gençliğin evrensel bir sembolüdür. Gün ışığına gereğinden fazla maruz bırakıldığında parlaklığını yitiren bu taşı başkasına
armağan etmenin, aynı zamanda ileri görüşlülüğün ve ilhamın paylaşılması  manasına geldiğine inanılır.

Elmas: Yetenek, Güven ve Sevgi

Dünya üzerinde eşitli mitolojilerdeki efsanelere göre meleklerin oklarının uçlarında olduğuna inanılan elmas taşı, yüzyıllar boyu asaleti temsil  etmişlerdir. İnsanlar elmas taşını, sahip olduklarına inandıkları soyluluk, yenilmezlik ve cesaretten ötürü üzerlerinde görünür bir şekilde taşınmıştır.  Sonraki dönemlerde de saflığı temsil eden beyaz yanından dolayı aşkın ve
sevginin en nadide armağanlarından biri haline gelmiştir.

Zümrüt: Zihinsel Huzur ve Sakinlik

Mavimsi yeşilden, diğer tüm zengin yeşil tonlarına uzanan renkleriyle zümrüt taşı, yüzyıllardır çeşitli uygarlıklar için paha biçilmez bir yer edinmiştir. Baharın gelişi ile yeşile bürünen doğa düşünülürse, bu taşın neden mayıs ayı ile ilişkilendirdiğine pek şaşırmamak gerekir.

 

İnci: Gerçeklik ve Güzellik

Dev istiridyeler içerisinde tüm güzellikleriyle oluşmasıyla ninsanı hayrete düşüren inci, tarih boyunca güzelliği ve çekiciliği sayesinde birçok insanın tutku nesnesi olmuştur. Kimi kültürler için afrodizyak etki taşıdığına da inanılan bu değerli taş, yenilenme, saflık ve doğum ile yaşamın  kutlandığı anların bir sembolüdür.

Yakut: Tutku ve Ateş

Yakut taşı insanların kendilerini kötülüklerden korumak için taktıkları bir taş olmuştur. Kırmızı rengi tutku ve ateş ile bağdaştırılmış olan bu taşın; iyi niyetle ele alındığında sahibine iyilik, hırs ve kötülükle  elde edilir ise de kötülük getirdiğine inanılır.

 

Peridot (Yılantaşı): Aydınlanma

Kişinin güzel konuşma ve ikna kabiliyetini arttırdığına inanılan bu taş, yakın geleceğe ait umudu da simgelemektedir. Eski mısırda bu taştan yapılmış kaplarda yemek ve içmenin sağlık getirdiğine inanılmasının yanı sıra gecenin kabuslarından koruduğuna da inanılıyor.

Safir: Fiziksel ve Duygusal Denge

Herşeyi bilen ve gören ‘göğün gözü’ olarak bilinen safir, Eski Yunan Uygarlığı’nda bilinçaltının okunmasında ‘üçüncü gözü’ açan bir unsur olarak kullanılmıştır. Sevilen biri ile karşılıklı hediye edildiğinde kişilerin  iç dünyalarını da denkleştirme ve karşılıklı duygulanmayı arttırma özelliği olduğu  sanılmaktadır.


Opal: Umut, Saflık ve Masumiyet

Umut, saflık ve masumiyet ile ilişkilendirilen Opal taşı,  karşılıklı inanç ve güveni de temsil ettiği bilinmektedir. Herkes için güzel
bir hediye tercihi olabilir.

 

Topaz: Zeka ve İyimserlik

Kişinin akli yeterliliğini arttırdığına inanılan Topaz’ın,  ilgili alanda kendine güveni ve yaratıcılığı da arttırdığı düşünülmektedir. Bu  taşı kullanılarak yapılan işlerde zekanın ön planda olduğu ve enerjinin  katlandığı söylenmektedir.

 

Tanzanit: Özgürlük, Güç

Apaçilerin yerli inancında savaşçı ve avcıların daha iyi nişan aldıklarını sağladığı düşünülen bu taş, günümüzde havacıların uğur taşı olarak görülmektedir. Dünya’nın neresinde olursa olsun, bu taşın iyi ve erdemli  bir yaşam getireceğine inanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.