Anastasia Thsilimpou (Kösem Sultan) Kimdir?


Anastasia Thsilimpou fotoğraflarıStar Tv’nin Muhteşem dizisi Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan ilk bölümü ile büyük ilgi topladı dizide Kösem Sultan’ın küçüklüğünü canlandıran Anastasia Thsilimpou güzelliği ve başarılı oyunculuk yeteneği ile tüm ilgileri üzerinde topladı.Anastasia Thsilimpou resimleri, hayatı ve diğer tüm ayrıntılar yazımızda.

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan 9. bölüme kadar Kösem Sultan’ı canlandıracak genç oyuncu, Anastasia Thsilimpou Yunanistan’dan geldi. Lise öğrencisi olan Anastasia Thsilimpou  17 yaşında .Yunan oyuncu Anastasia Thsilimpou dizide Kösem Sultan’ın ilk gençlik yıllarını canlandıracak. Anastasia Thsilimpou’nun kendi ülkesinde de oyunculuk yapıyor. ‘Sultan 1.Ahmed’ karakterini canlandıran Ekin Koç’la kamera karşısına geçen başarılı oyuncu, ‘Kösem’ karakterini canlandırabilmek için Türkçe öğrenmeye başladı.Anastasia Thsilimpou Kösem Sultan rolünü 9. bölümden sonra Beren Saat’e devredecek.

Kösem Sultan Kimdir

Kösem SultanHaseki MahPeyker Kösem Valide Sultan Osmanlı padişahı I. Ahmed’in eşi olup, padişah IV. Murad ve I. İbrahim’in annesidir. Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarındandır.

Kösem Sultan 1590 yıllarındaYunanistan’da Anastasya adıyla doğmuştur. Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a kızlarağasına gönderilmiş ve 15 yaşındayken Sultan I. Ahmet’e haseki olmuştur.2 Eylül 1651 tarihinde vefat etmiş olan Kösem Sultan Osmanlı tarihinin en güçlü kadınlarından biridir.

Kösem Sultan‘nın Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım isimli dört oğlu ve Ayşe ve Fatma isimli iki kızı dünyaya gelmiştir.

IV.Murat tahta geçtiğinde 11 yaşında olması nedeniyle Kösem Sultan yalnızca Valide Sultan değil aynı zamanda “naibe-i saltanat” yani “saltanat vekili”olmuştu. Bu da devlet işlerinde söz sahibi olmasını sağlamıştır.IV.Murat büyümeye başladığında annesini devlet işlerinden uzak tutmaya çalışmıştır ama öldükten sonra yerine Kösem Sultan’ın diğer oğlu İbrahim geçmiştir.İbrahim tahttan indirilene kadar Kösem Sultan devlet işlerinde söz sahibi olmaya devam etmiştir. IV.Mehmet’in annesi Turhan Hatice Sultan tarafından boğdurularak öldürülmüştür.Kösem Sultan’ın cenazesi Sultan Ahmet Camii’ndeki I. Ahmet türbesine gömülmüştür.

Anastasia Thsilimpou Resimleri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.