8 Mart Dünya Kadınlar Günü Resimli Kutlama Mesajları

8 mart dünya kadınlar günü8 Mart tüm dünyada ve ülkemizde kadınlar günü olarak kutlanmaktadır.Kadınlar gününün anlamı ise kadınların haklarını elde ettiği gündür ve her yıl aynı gün dünya emekçi kadınlar günüdür ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Fakat  polisin işçilere saldırdı ve işçileri fabrikaya kilitledi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın olan 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. Bu olay hafızalarda yer etti ve 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda  Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Her ne kadar kadınlar haklarını elde etmiş olsalar bile halen haksızlıklara,zulme ve şiddete uğruyorlar.Dünya da her yıl trafik kazası,kanser gibi nedenlerden değil erkeklerin uyguladıkları şiddet yüzünden hayatlarını daha fazla kaybediyorlar.

8 Mart Dünya Gününü kutlamak için resimli tebrik mesajları arıyorsanız,en güzel Kadınlar Günü Kutlama mesajlarını Yazımızda bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.