3. Boğaz Köprüsü


3. köprü açılışı

3. köprü açılışı

İstanbul Boğazına yapılacak olan 3. köprü ile ilgili pek çok tartışma yaşanmasına rağmen köprünün temel atma töreni 29. Mayıs .2013 tarihinde Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’ün katılımı ile gerçekleşti.

Boğaz’a yapılacak 3. köprünün temeli, İstanbul’un fethinin yıl dönümü olan 29 Mayıs’ta atıldı. Sarıyer Garipçe’de düzenlenen temel atma törenine; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birçok bakan katıldı.

3. boğaz köprüsü açılışı 29 mayıs

3. boğaz köprüsü açılışı 29 mayıs

Köprünün açılışında  Başbakan Erdoğan  “Bir arada oluşumuzu taçlandıran bir eserimiz var. Bu coşkulu birlikteliğin ben hepimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Bugün 29 Mayıs. İstanbul’un çeşitli yerlerinde İstanbul’un Fethi’nin kutlamaları var. Bu fethi gerçekleştiren komutanların padişahımızın ruhlarını yad ediyorum. Fatih Sultan Mehmet 560 yıl önce İstanbul’u fethederek karanlık bir çağı kapayıp aydınlık bir çağı açmıştır. Biz de ecdadımızdan ilham alarak 81 ilimizde eserler bırakmaya devam ediyoruz. ” sözleri ile konuşmaya başlayarak pek çok konuya değindi.

Köprünün açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “3. köprünün adının “Yavuz Sultan Selim Köprüsü” olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuşması:

“Bu mutlu günde, temel atma töreninde bulunmakta büyük memnuniyet duyuyorum. Fatih Sultan Mehmet’i rahmetle anıyoruz. Bu şehri bizlere emanet etti. İstanbul sadece bizim değil, bütün dünyanın gözbebeği. Bu şehrin sorumluluğunu taşımak hepimiz için mutluluktur. Çok şükür ülkemiz karanlık günleri geride bıraktı.

Ülkemizle gurur duyuyor, övünüyoruz. Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu dost ve düşmanlar görüyor. İki kıta bu kadar yakın olunca ulaşımını da düşünmek zorundayız. Bunun için köprüler, deniz altı tünelleri yapılıyor. Birinci köprü Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini, ikinci köprü Fatih Sultan Mehmet‘in ismini taşıyor. Üçüncü köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacaktır.

Hükümetimizin bütün üyelerine teşekkür ediyor, ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bu işi üstlenmek her babayiğidin harcı değil. Çok ayrıcalıklı proje. Köprünün yapımını üstlenenlere teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum.”

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü, Avrupa Yakasında Sarıyer’in Garipçe köyü ile Anadolu Yakasında Beykoz’un Poyrazköy semtinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.