Suda Doğum


Suyun rahatlatıcı etkisinden uzun yıllarda beri yararlanılmaktadır.Suda normal doğum ise çok eski yıllarda beri var olan bir yöntemdir.Suyun kasları rahatlatıcı etkisinden yararlanılarak suda doğum gerçekleştirilir.Suda doğum annenin fiziksel ve psikolojik olarak rahatlamasını sağladığı için tercih edilebilmektedir.

Suda doğum ile su dışında doğum arasında birbirine üstünlük söz konusu değildir.Suda doğum ile ilgili tarihçe eskiye dayansa da suda doğum genel anlamda çok yaygın olmadığı gibi üzerinde fazla bilimsel çalışma da yapılmamıştır.

Suda doğumun riskleri mevcuttur.Bebek ve anne suda enfeksiyon kapabilir. Doğum eylemi sırasında suya karışan kan ve dışkı hem anne hem de bebek için risk yaratır. Her ne kadar sudaki anneye ait dışkı su dışına alınsa da su hiçbir zaman temiz olmamaktadır.

Suda doğum sırasında karşılaşılan ve önceden kestirilemeyen bir başka risk de kordon kopmasıdır. Özellikle bebeğin göbek kordonunun kısa olması durumunda aniden su yüzüne çıkan bebeğin kordonu kopabilir ve bebek kan kaybedebilir.Doğumun yapılacağı havuzun fazla derin tutulmaması ya da bebeğin tamamen doğana kadar yukarı çekilmemesi bu riski azaltabilir.

Solunum açısından bakıldığında ise suda doğum bebeğin boğulma ya da su yutma riskini arttırmamaktadır.

Ülkemizde suda doğum ile ilgili tecribesi olan hekim sayısı neredeyse hiç yoktur. Dünyada yaygın uygulama alanı bulamamış bu yöntemin ülkemiz de de popülerlik kazanmasını uzak bir olasılık olarak görmekteyim. Ayrıca sağlık mevzuatında konu ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmaması nedeni ile görülebilecek olumsuzluklar karşısında yasal prosedürün de bilinmemesi nedeni ile pekçok jinekolog bu doğum şeklini uygulamaya yanaşmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.