Sezeryan Nedir,Ne Zaman Sezeryan Yapılır?


Resmin kaynağı:meltemhastanesi.com

Resmin kaynağı: meltemhastanesi.com

Sezeryan konusunda son zamanlarda kadınlar arasında fikir ayrılıkları görülüyor. Sezeryan mı iyidir yoksa normal doğum mu? iyidir.Aslında normal doğumun adının ”normal doğum’‘ olması bile yanlış.Doğumun normali, anormali diye bir şey yok asıl olan zaten normal doğumdur.Ama bir çok nedenden dolayı Sezeryan doğum da kaçınılmaz olabiliyor.Tabi en doğrusu doktorunuzla beraber vereceğiniz karar olacaktır.

Çevremizde, sezaryen ile çocuk sahibi olmuş kişileri duyabiliriz. Şimdi, bunun nasıl bir yöntem olduğuna hep birlikte bakalım.

Normal doğumda annenin ıkınma hareketleriyle birlikte bebeğin, vajinal yoldan dışarı çıkması söz konusudur. Bebeğin önce başı, daha sonra da ayakları dışarı çıkar. Fakat bazı durumlarda önceden fark edilemeyecek aksaklıklar meydana gelebilir. İşte sezaryen, bu tür durumlar karşısında uygulanması gereken operasyondur. Normal doğumun aksine sezaryende annenin karnına kesik atılır ve bu bölge genişletilerek bebeğin dışarı çıkması sağlanır. İnsizyon yani kesik bölgesi, vajinanın üst kısmında yer alır.

Bebek, normal bir şekilde doğarsa önce başı dışarı çıkar. Ancak bazı gebeliklerde çeşitli sebeplerden dolayı bebek; ayaklarından, omzundan ya da başka bir taraftan gelmek isteyebilir. Böyle durumlarda sezaryen gereklidir. Hem bebeğe hem de anneye zarar vermeden doğumun gerçekleşebilmesi için bebek ameliyatla dışarı çıkartılır.

Bazı gebeliklerde bebeğin çıkması gereken yer anne vücudunda dardır. Bu nedenle bebek, bu boşluktan geçemez ve dışarı çıkamaz. Böyle bir durumda doğuma destek amacıyla sezaryen yöntemine başvurulabilir. Aynı şekilde bebeğin kafası da gereğinden fazla büyük olursa dışarı çıkabilmesi için sezaryen kullanılır.

Sezaryen işlemi, yalnızca doğum sırasında fark edilen aksaklıklardan dolayı yapılmaz. Annenin rutin kontrolleri sırasında bebekte fark edilen herhangi bir anormallik, doktoru sezaryen yapmaya sevk edebilir. Bu anormallikler kalp ritminde ya da herhangi bir vücut fonksiyonunda meydana gelebilir.

Göbek kordonunun sarkması da acil sezaryen sebebidir. Doğum henüz gerçekleşmeden önce, göbek kordonu vajinadan dışarı sarkabilir. Bu da anne ve bebek arasında yaşamsal bağlantıyı sağlayan damarlarda daralmaya neden olur ve bebek oksijen yetmezliği ile karşı karşıya kalabilir. Bunu önlemek için derhal sezaryen işlemine girişilmesi gerekir.

Bazen çoğul gebelikler de sezaryen sebebi olabilir. Bebeklerin sırayla gelmemesi ya da vajina yolundan geçemeyecek yapıda olması, doktora sezaryen yapılması gerektiğinin işaretini verebilir. Aynı zamanda kasılmalar başlamasına rağmen uzun süre başlamayan doğumlarda sezaryen yöntemine başvurulabilir.

Günümüzde anne adayının kendi tercihi ile de sezaryene başvurulabilmektedir. Ancak uzmanların görüşüne göre en sağlıklısı normal doğumdur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.