Sezaryanla Doğum


sezaryanla doğum

Hamilelik yaşayan bayanların  doğum sırasında kullanılan yöntemlerden biride sezaryanla doğumdur.Bebeğin annenin  rahminde yerleşmesinde bir problem olduğunda,annenin herhangi bir problemi olduğunda;kısacası annenin  ve bebeğin sağlığını tehdit eden durumlarda ve normal vajinal yolla doğumun gerçekleşemiyeceği durumlarda yapılan doğum çeşididir.

Sezaryanla doğumda bebek annenin karnından uterus ameliyetle açılarak çıkarılır.

Sezaryan doğum ameliyatı dünyanın bilinen en eski ameliyatlardandır. Tıbbın ve teknolojinin de ilerlemesi ile sezaryan ameliyat teknikleride daha çok gelişmiştir. Ameliyatların mikropsuz koşullarda yapılması, kan verilebilmesi, kuvvetli mikrop kırıcı ilaçlar, modern cerrahi malzeme ve genel anestezi vermeden belden yapılan uyuşturma sayesinde ameliyatın tehlikesi daha aza indirilmis, nerdeyse normal doğum kadar tehlikesiz olmuştur.

Normal koşullarda sezaryan doğum ameliyati 45 dakika kadar sürer. Bebek ameliyat başladıktan 10 dakika sonra çıkarılır daha sonra kesilen katlar dikilir. Bebege ulaşmak için ciltten başlayarak 8 kat tabaka kesilmekte ve daha sonra tekrar dikilmektedir.

Sezaryanla doğum sırasında annenin tercihine göre anne tamamen anestezi altında uyuyabileceği gibi,epidural anestezi yöntemiyle sadece  ameliyet bölgesi uyuşturulabilir.Anne uyutulursa ameliyat sonunda anestezist tarafından uyandırılırak odasına götürülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.