Sabah Mide Bulantısı Nedenleri

Sabah BulantılarıBulantı ve kusma bir çok hamileliğin özellikle ilk aylardaki belirgin belirtileridir.Tedirgin olmayın kusmalar ve miğde bulantıları vücudunuzdaki değişimlerin doğal sonuçlarıdır.Sabah bulantıları ve kusmalar hamileliğin bir kaç ayı içinde oluşan belirtilerdir.Sabah bulantısı hamileliğin bedensel olarak hissedilen ilk belirtilerindendir.Miğde bulantıları ve kusmalar hamilelikte normal olan olaylardır ve hamileliğin bir parçası olarak görülür.Sabah bulantısı ve kusmalar çok rahatsız ediyor olsa bile tedirgin olmanıza gerek yoktur.

SABAH BULANTISININ NEDENLERİ NELERDİR?

Kesin nedeni belli olmamakla birlikte hamilelik dönemi bulantılarının,kan dolaşımındaki progesteron hormonunun seviyesinin yükselmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.Hamilelik döneminde fazladan üretilen progesteron ve ostrojeni kanda belirli bir seviyede tutmak için üretilen HCG adlı hormonun üretilmesinede bağlı olabileceği ileri sürülmüştür.Gerçektende bulantının başlamasıyla HCG‘nin üretilmesi örtüşür.Kan dolaşımına akın eden hormonlar midenizin iç zarını tahriş eder.Hissettiğiniz bulantıyı ve baş dönmesini arttırabilir.Aynı zamanda kan şekeri seviyenizide etkiler buda ya midenizin bulanmasına yada kendinizi çok aç hissetmenize neden olur.

SABAH BULANTILARI NE ZAMAN BAŞLAR

Kusmalar ve bulantılar genellikle hamileliğin 6. haftasına doğru başlar ve 10. haftaya doğru yavaş yavaş azalır.13-14. haftaya doğruda kaybolurlar.İstisna olarak bazı hamile kadınlarda 16-17.haftaya kadar sürdüğü görülmüştür.Kusmaların ve bulantıların daha fazla sürmesine ender rastlanır.Bazı kadınlar,sabah bulantıları ve kusmaları döneminde ruhsal çöküntü içine girer ve kendilerini çok halsiz hissederler.Hamile Kadınların çoğunluğu bulantı duygusunu en çok sabah hissettikleri için bu bulantıların adı ”sabah bulantısı” olarakda adlandırılır.

SABAH BULANTILARINI EN AZA İNDİRMEK İÇİN

Doktorunuz belirtmedikçe kendi kendinize ilaç almayın.
Gündüzleri belirlediğiniz aralıklarda dinlenin.
Dar giyerek miğdenizi basınca maruz bırakmayın.
Bulantıyı bastırmak için yanınıza mutlaka yoğurt,grissini gibi yiyecekler bulundurun.
Alkol ve sigaradan kaçının.
Pirinç,patates,kepek ekmeği tüketin karbonhidratlar bulantıya iyi gelir.
Gerek sıvı yağlı gerek katı yağlı yiyeceklerden elinizden geldiğince uzak durun.
Bol bol dinlenin yorgunluğun bulantıyı arttırdığını asla unutmayın.
Miğde bulantılarınız başlayacak diye plan ve programlarınızdan vazgeçmeyin sadece miğde bulantınız başladığında neler yapabileceğini iyi bilin.

SABAH BULANTILARINDA TEDAVİ

Hamilelik döneminde sabah bulantıları sizede bebeğinizede asla zarar vermez ama yaşamınızı güçleştirdiğinden önlem almanız yararınıza olur.Bazı besinleri görmek bile midenizi bulandırsa bile düzenli beslenmeye gayret etmeniz gerekmektedir.Nedenleri kesinlik kazanmamış olsada kan şekerinin bulantılardaki rolü büyüktür.Bu yüzden bir kerede karnınızı tıka basa doyurmak yerine iki üç satte bir karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.