Meme dolgunluğu ve tıkanıklığı

 

Dolu memeler: sıcak, ağır ve serttir. Buna karşılık süt gayet güzel akar, sütün memelerden damladığını görebilirsiniz.Bu normal doluluktur. Bazen dolu memeler yumru yumru olurlar.Anneye gereken tek tedavi daha sık emzirmeyle sütün boşalmasıdır. Emzirme sonrası ağırlık, sertlik ve yumru yumru olma durumu azalır. Memeler yumuşayıp rahatlar. Birkaç gün içinde bebeğin ihtiyacına göre bir ayarlama yapılır ve memeler bu kadar dolu olmazlar.

Tıkalı memeler: kısmen süt kısmen de fazla kan ve doku sıvısıyla haddinden fazla dolup süt akışının engellenmesi demektir.Memelerin parlak görünmesi ödemden dolayıdır. Böyle memeler acı verir ve süt iyi akmaz.Deri gergin olduğundan meme ucu düzleşmiştir.Meme ucunun böyle gergin ve düz olduğu durumlarda, emzirme ve sütün boşaltılması zorlaşır.Bazı tıkanmış memelerin derisi kırmızı görünür ve annenin ateşi çıkar. Bu, meme iltihabı gibi görünse de ateş 24 saat sonra düşer.

Dolu ve tıkanmış memelerin arasındaki farkı bilmek gerekir. Tıkanmış memelerin tedavisi kolay olmayabilir.Tıkanmış memelerden süt akmamasının nedenlerinden biri içerisindeki sıvının yapmış olduğu basınç, bir diğeri de oksitosin refleksinin(süt fışkırmasının) çalışmıyor olmasıdır.

Meme tıkanmasının nedenleri:

Fazla süt, emzirmeye başlamanın geciktirilmesi,

 Memeye kötü yerleşme sonucu sütün yeterince boşaltılamaması,emzirmenin kısa kesilmesidir.

Tıkanmayı önlemek içinyapılacaklar:

Emzirmeye doğumdan sonra hemen başlamak

Bebeğin memeye iyi yerleşmesini sağlamak

Emzirme süresini sınırlandırmamak

Meme tıkanmasının tedavisi:

Tıkanmanın tedavisinde esas olan sütün boşaltılmasıdır.Süt boşaltılamazsa, iltihap ya da apseye yol açıp süt üretimini azaltabilir.bebek emebiliyorsa sık sık emzirilmelidir. Sütü boşaltmanın en iyi yolu budur. Bebeğin memeye iyi yerleşmesi önemlidir.iyi yerleşirse meme ucunu tahriş etmez.Bebek ememiyorsa sütün boşalmasına yardım gerekir. Anne kendi başına bu işi elle , meme pompasıyla ya da ılık bir şişeyle yapabilir. Meme serttir. Sert memeden dolayı bebek alamıyorsa bebeğin emebileceği yumuşaklığı  sağlamak için az miktarda sütün sağılması bile yeterli olur.

                      Tıkalı memeyi emzirmeye başlamadan önce oksitosin refleksini uyarmak gerekir. Oksitosin refleksini uyarmak için:

Memelere ılık yaş pansuman ya da ılık duş;

Bazen ılık duş,sütün akmasını ve memelerin bebeğin emebileceği kadar yumuşamasını sağlar.

Omuz sırta masaj

Memelere hafif masaj

Meme ve meme ucu derisini uyarmak

Annenin rahatlamasına yardımcı olmak

Emzirme sonrası memelere soğuk yaş pansuman yapmak. Bu ödemi azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.