Hamilelikte Ultrason Zararlı mı?


Anne ve baba adayları bebeklerinin sağlıklı olması için ellerinden gelenin en iyisini yapmak isterler ve doktor kontrolleri de bunlardan bir tanesidir.Ama doktor kontrolü sırasında bebeğe ultrasonla bakılmasının bebek açısından zararı olup olmadığını anne ve babalar her zaman merak ederler.

Gebelikte USG

Ultrasonografi insan kulağının duyamayacağı yüksek frekanslı ses dalgaları ile çalışan bir görüntüleme yöntemi olduğu için gebelikte kullanılmasının herhangi bir olumsuz etkisi olmadığını söyleyen uzmanlar,aslında adet gecikmesinin ardından bakılan ilk vajinal ultrasonu ile gebeler için riskli olan dış gebelik önlenmiş oluyor, diyorlar.

Gebelik sırasında önemli olan bir diğer ultrason ile bakma nedeni bebeğin kalp atışlarını duymaktır.Gebeliğin ilerleyen haftalarında ise bebeğin gelişiminin normal olup olmadığına ve bebekle ilgili anomalilerin saptanmasına yardımcı olmaktadır.

Ultrason ile plesanta ve amniyon mayisi de değerlendirilir,tüm bunlar bebek için oldukça önemlidir.İlave olarak rahmi besleyen damarlarda ki kan akımları incelenir. Eğer herhangi bir şüpheli bulgu mevcutsa amniosentez yapılabilir. İkinci düzey usg de tespit edilmese bile daha sonraki aylarda ilerleyen bazı patolojiler daha ileri zamanlarda ortaya çıkabilir. Bu nedenle rutin takipler ihmal edilmemelidir.

32 haftadan sonraki inceleme bebeğin gelişiminin, başın aşağı dönüp dönmediğinin, plasentanın eğer önceki incelemede aşağı konumdaysa yukarı çıkıp çıkmadığının, kordonun, amnios sıvısının yeterli olup olmadığının kontrolü amacı ile yapılır.

40 hafta dolduğu halde doğum gerçekleşmemişse amnios mayii, bebeğin konumu, gelişimi, fiziksel durumu, tekrar değerlendirilmelidir. USG ile bebeğin takibini yapan kadın doğum uzmanları bebekle ilgili doğru kararları zamanında alabilirler. Usg bebek ve anne açısından zararlı değil ancak yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.