Hamilelik ve diş


Hamilelikte dikkat edilmezse birçok sorunla birlikte diş sorunları da ortaya çıkabilir. Bunlar genellikle diş eti çekilmesi ve çürükler olarak görülür. Özellikle diş eti çekilmeleri ciddi sorunlardır hatta diş kayıplarına kadar gidebilir. Bunun nedeni gebelik nedeniyle vücuttaki kan dolaşım hızının ve kanın artmasıdır. Aynı zamanda hormonlarında etkisi olduğu bilinmektedir. Çürük nedeni olarak dabakteriler gösterilebilir. Bu yüzden anne adaylarının diş ve ağız temizliğine her zamankinden daha fazla özen göstermesi gerekiyor.
Öncelikle doktorunuzdan hangi diş tedavilerini yaptırabileceğinize dair bilgiler almanız gerekiyor. Lokal anestezi ve benzeri işlemlerin sakıncalı olup olmadığını öğrenin. Sonra gönül rahatlığı ile diş doktoruna gidebilirsiniz. Dişlerinizi doğru diş fırçalarıyla ve doğru şekilde fırçalayın. Hafifçe diş ipi kullanabilirsiniz. Diş eti çekilmeleri için diş etlerinize masaj yapın ve dişlerinizi sert bir şekilde fırçalamayın aksi takdirde diş eti çekilmeleri daha ciddi boyutlara varabilir. Ağız bakterilerini engellemek için de dil ve yanak içi temizliğine dikkat etmelisiniz.

Diş doktorunuza yapacağı işlemlerden önce kesinlikle hamile olduğunuzu söyleyin. Uygulanan diş tedavilerinden sonra kanama ve benzeri sorunlar gerçekleşirse hemen doktorunuza başvurun.

Gebelik sırasında diş çekimi, kanal tedavisi ve dolgu gibi işlemlerin yapılmasında uzmanlar tarafından sakınca görülmemektedir. Literatürde şu ana kadar bilinen bir yan etki saptanmadı.Ama siz bu tür bir işlem yaptıracak olursanız mutlaka doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.